Ze świata

Demokratyczna Republika Konga: Jak nie poddać się przemocy

giną niewinni ludzie

Chrześcijanie z Demokratycznej Republiki Konga biorą udział w seminarium

„Szkolenie odbyło się w samą porę, ponieważ nasz region przeżywa obecnie bardzo chaotyczny okres z powodu braku bezpieczeństwa i powtarzających się ataków ADF. Traktujemy to szkolenie jako Boże przygotowanie…. Musimy nauczyć się pokładać ufność w Panu, który obiecuje, że nigdy nas nie opuści, nawet wtedy, gdy przechodzimy przez trudne chwile”.

Obszary zamieszkane przez chrześcijan znajdują się pod kontrolą islamistów

Tymi słowami pastor Kambale zareagował na śmiertelny atak, do którego doszło kilka dni temu na północy Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Pastor Kambale był jednym z 65 uczestników seminarium, które odbyło się w pobliżu miejsca przestępstwa. Dowiedzieli się o zdarzeniu jeszcze w trakcie wyjazdu. „Sesje szkoleniowe dodały nam odwagi, aby ufać naszemu Stwórcy” – wyjaśnił.

Tematem szkolenia było „uczniostwo”. Jednak w obliczu coraz częstszych ataków ze strony ekstremistycznych Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), prowadzący kurs postanowili włączyć do programu moduły z materiałów szkoleniowych dotyczących przygotowania na prześladowania, zatytułowanych „Silni w czasie burzy”.

W przeciwieństwie do wielu grup rebelianckich o bardziej politycznym programie ADF realizuje islamską strategię ekspansji. Czynią to z wielką brutalnością, często używając prymitywnej broni. Obecnie kontrolują duże obszary prowincji Północne Kivu i Ituri na wschodzie kraju, zamieszkane głównie przez chrześcijan.

Kościoły jako miejsca schronienia są przeciążone

Niebezpieczeństwo jest jeszcze większe w rejonach, gdzie ludzie uprawiają pola na skraju dżungli. Wielu z nich nie ma już odwagi wychodzić na swoje pola i grozi im głód.

Inni są wypędzani ze swoich domów w wyniku ataków; oprócz środków do życia tracą także poczucie wspólnoty. Tak wiele wdów i sierot szuka schronienia w kościołach w regionie, że nie wszystkim można zapewnić pomoc. Równocześnie wzrasta przestępczość i prostytucja. Ten cykl jest bardzo trudny do przerwania.

Oprócz oczywistych potrzeb materialnych, które ma Kościół Jezusa, istnieje także ogromna potrzeba wsparcia duchowego. Lokalni duszpasterze mówią o tym, że Ciało Chrystusa nie jest dobrze przygotowane do radzenia sobie z prześladowaniami i traumą, która często z nich wynika. Dlatego oprócz praktycznej pomocy Open Doors coraz częściej prowadzi seminaria na temat uczniostwa i przygotowania do prześladowań.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Módl się o zakończenie przemocy, szczególnie w prowincjach Północne Kivu i Ituri.
  • Módl się, aby Jezus stał się uzdrowicielem i żywicielem uciekinierów, którzy stracili wszystko, co posiadali.
  • Módl się, aby Jezus chronił kościoły w tym regionie i wyposażył je we wszystko, co jest im potrzebne, aby mogły służyć jako miejsca schronienia dla wypędzonych.
  • Módl się o ochronę i powodzenie wszystkich działań pomocowych, zarówno tych związanych z zaopatrzeniem, jak i duchowym wyposażeniem.
  • Módl się za bojowników ADF, aby Duch Boży zmieniał ich serca, aby dzięki Bożej miłości zostali uwolnieni od strachu i nienawiści.
  • Chrześcijanie z Demokratycznej Republiki Konga biorą udział w seminarium

Za Open Doors
Inne: Demokratyczna Republika Konga: zamachy na kościoły

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button