Prześladowania

Demokratyczna Republika Konga: bojówki islamskie nasilają ataki

po ataku ADF
Zdjęcie archiwalne: Kościół zniszczony po ataku ADF

Tylko w tym miesiącu 84 osoby zginęły w atakach przeprowadzonych przez Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) w prowincji Północnego Kivu w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. 47 zabitych to chrześcijanie. Duża część niedawnych ataków miała miejsce po tym, jak wojska rządowe podjęły ofensywne działania przeciwko rebeliantom.

Ta nowa fala przemocy budzi szczególny niepokój wśród większościowej grupy chrześcijan, gdyż ADF jest ugrupowaniem muzułmańskich opozycjonistów z wyraźnym programem islamskim.

Ugrupowanie dąży do utworzenia kalifatu

W ostatnich latach bojownicy wielokrotnie zwracali na siebie uwagę licznymi krwawymi atakami. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych grup opozycyjnych działających w północno-wschodniej części DRK, które przede wszystkim realizują cele gospodarcze lub etniczne, ADF ma program islamski. Pierwotnie założona w celu wprowadzenia prawa szariatu w Ugandzie, grupa chce teraz ustanowić kalifat w DRK i usunąć niemuzułmanów z regionu.

Zniechęcenie i osłabienie społeczności w regionie

Powtarzające się ataki i utrzymujące się zagrożenie ze strony islamistów jest przyczyną wielkiej niepewności w życiu społecznym, ale także duchowego osłabienia ludności chrześcijańskiej w regionie. Wiele kościołów zostało spalonych lub zamkniętych, ponieważ ich członkowie uciekli lub zostali zabici.

„W mojej okolicy było 25 kościołów [….], teraz tylko 8 jest otwartych” – donosi pastor z Oicha. „Wiara ludzi maleje, ponieważ bezustanna i bezsensowna przemoc zasiała strach w ich sercach” – powiedział inny pastor. „Widzimy coraz więcej chrześcijan tracących nadzieję i zastanawiających się, czy ta sytuacja kiedykolwiek się zmieni”.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga

Módl się:
o pocieszenie i uzdrowienie duchowe dla ocalałych z ataków i krewnych ofiar.
by cywile nie padali ofiarą działań rządu przeciwko rebeliantom.
za bojowników ADF, aby poznali Jezusa i przyjęli Go jako swojego Zbawiciela.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button