Ze świata

Delegaci UE: OWP powinna wrócić do Jerozolimy

Delegaci Unii Europejskiej (UE) w Jerozolimie i Ramallah sporządzili projekt dokumentu, który poleca wzmocnienie kontroli przez Autonomię Palestyńską (AP) nad Wschodnią Jerozolimą oraz rozwój w niej polityki AP – donosi Haaretz. „Bez Jerozolimy jako przyszłej stolicy dwóch państw, długotrwałe porozumienie pokojowe między Izraelem i Palestyńczykami nie będzie możliwe” – mówi pierwsze zdanie raportu, który obecnie jest wysyłany do ministerstw spraw zagranicznych różnych stolic europejskich w celu omówienia go na komisji polityki i bezpieczeństwa UE w Brukseli.

Raport krytykuje także „próby Izraela do podkreślenia żydowskiej tożsamości miasta” oraz stwierdza, że „Izrael pracuje nad przyłączeniem Wschodniej Jerozolimy do Izraela – są to działania postrzegane przez UE jako nielegalna”. Raport stwierdza także, że polityka izraelska coraz bardziej podkopuje możliwość, by miasto to było stolicą dwóch państw”. Raport sugeruje, by delegaci UE powstrzymali się od spotykania z przedstawicielami Izraela w ich biurach znajdujących się we Wschodniej Jerozolimie, a także doradza, by ważne osobistości z UE odwiedzające Wschodnią Jerozolimę nie korzystały z oficjalnej eskorty izraelskiej lub agencji ochrony.

Co więcej, raport radzi europejskim firmom turystycznym, by nie wspierały firm izraelskich znajdujących się we Wschodniej Jerozolimie. Sugeruje także podniesienie świadomości Europejczyków na temat produktów pochodzących z osad lub ze Wschodniej Jerozolimy. Poufny raport wezwał UE, by wydała uchwałę, która zapobiegnie lub zniechęci firmy europejskie od robienia interesów, z których osady czerpią korzyści. Raport doradza także umieszczenie na czarnej liście osadników, którzy są postrzegani jako agresywni, po to by później zastanowić się nad opcją zakazania im wjazdu do UE. Dodatkowo raport rekomenduje, by państwa członkowskie UE zapobiegły lub zniechęciły do zawierania transakcji finansowych z aktorami wspierającymi osadnictwo we Wschodniej Jerozolimie.

Komentarz:

W ostatnich dekadach Europa odgrywa negatywna rolę, popierając Arabów Palestyńskich i działając przeciwko Izraelowi. Prowadzona polityka w jest swoich fundamentach antyizraelska i nie szanuje (albo robi to w niewielkim stopniu) demokracji izraelskiej, unikalnej na Środkowym Wschodzie.
Zamiast bojkotować AP, która nieustannie depcze prawa ludzkie, UE nadal wspiera ją finansowo, ponieważ korzenie europejskiego odrzucenia Izraela są stare i głębokie. Ktoś może zapytać, co powoduje to śmiertelne połączenie ignorancji i arogancji. Dopóki Europa nie będzie w stanie zademonstrować, że potrafi przedstawić coś pozytywnego i spójnego, jej częstą opozycję w stosunku do Izraela słusznie będzie można łatwo odrzucić jako cyniczną kalkulację polityczną. Dla Izraela wyłonienie się Europy opartej na połączeniu realizmu i moralnego kręgosłupa może oznaczać ważny krok w naprawieniu zniszczonej relacji.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.