Ze świata

Czy tu był dom Ap. Piotra? 1500-letnia inskrypcja

Jezioro Genezaret

Zespół izraelskich i amerykańskich archeologów odkrył w stuletniej bazylice w okolicy Jeziora Genezaret 1500 letnią inskrypcję. Wskazuje to na to, że prawdopodobnie znajdował się tam dom apostoła Piotra.

Grecka inskrypcja na bazylice wskazuje na „Konstantyna, Sługę Chrystusa”. Konstantyn był rzymskim cesarzem z czwartego wieku, który nawrócił się na chrześcijaństwo. Dalej wymienione jest wstawiennictwo „Naczelnika i najwyższego zwierzchnika niebiańskiego Apostoła.” To ostatnie zdanie odnosi się do poglądów archeologów o Piotrze.

„Tytuł  'Apostoła zwierzchnika i dowódcy’ w odniesieniu do Świętego Piotra jest używany już rutynowo przez bizantyjsko-chrześcijańskich autorów „, jak czytamy o tym w doniesieniu prasowym ekspedycji.

Budynek wzniesiony na domie / Gebäude über Wohnhaus errichtet

Wykopalisko było prowadzone przez Kinneret College z Izraela oraz Nyack College w New York. W ubiegłym roku ten sam zespół poinformował, że najprawdopodobniej odkryli słynny „kościół apostolski”, bazylikę z czasów bizantyjskich, który utworzony został z domów Piotra i jego brata Andrzeja.

„To odkrycie jest mocną poszlaką świadczącą, że bazylika miała szczególny związek z Piotrem i prawdopodobnie została jemu poświęcona”, mówi Steven Notley, kierownik naukowy wykopaliska.  „Jest prawdopodobne, że bazylika przypomina jego dom.”

Nad Jeziorem Genezeret

Inskrypcja jest częścią mozaikowej podłogi w kościele. Została przetłumaczona przez Leah Di Segni (Uniwersytet Hebraiski) oraz Yaakov Ashkenazi (Kinneret College). Mozaika jest ozdobiona kwiatowym wzorem.

Bazylika znajduje się w  Araj/Beit haBek w Izraelu nad Jeziorem Genezaret. Zespół wychodzi z założenia, że w tym miejscu znajdowała się biblijna wieś Bethsaida. „Jednym z celów tych wykopalisk jest zbadanie, czy w tym miejscu mamy warstwę z pierwszego wieku, która umożliwiłaby nam zaoferowanie lepszym kandydatom identyfikację biblijnej Bethsaidy”, tłumaczy Mordechai Aviam, kierownik badań archeologicznych. „Znaleźliśmy nie tylko znaczące pozostałości tamtych czasów, ale także taki istotny kościół i klasztor wokół niego.”

Autor: Michael Foust / Daniel Gerber
Źródło: Christian Headlines / Tłumaczenie: Livenet

Podobne: Izraelscy archeolodzy znajdują w Galilei synagogę z czasów Jezusa

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button