Ze świata

Czy Szwajcaria wysyła chrześcijan ubiegających się o azyl na śmierć?

Urzędnicy zajmujący się migrantami muszą zmienić myślenie

Szwajcaria pozwala by osoby regularnie ubiegające się o azyl, które zmieniły wiarę na chrześcijaństwo, zostały odesłane do wrogiej chrześcijaństwu ojczyzny. Tylko decyzja Trybunału ds. ochrony praw człowieka i zainteresowanie mediów mogło wywrzeć presję na władzach Krajowego Sekretariatu ds Migracji.

Shuvan, Kianoosh
Shuvan, Kianoosh, Haman und Sharokh Rahimian. | źródło: Livenet za reformiert.info

Gazeta w Argowii «reformiert», w lutowym wydaniu informuje o losie trójki irańskich braci: Shuwann, Kinoosh i Sharokh Rahimian oraz ich kuzynie Haman. Mieszkają w opłakanych warunkach na Solothurner Balmberg, ponieważ nie zgodzili się na wyjazd. Wcześniej cała czwórka pracowała w przetwórni mięsa i była członkami wspólnot – domowych kół prowadzonych przez wolne zgromadzenia chrześcijan w Erlinsbach. Musieli tylko mieszkać w miejscu przydzielonym im przez urząd pomocy.

Cała czwórka przed ucieczką z powodu wyznawanej wiary chrześcijańskiej doświadczyła prześladowań w Iranie. Krajowy Sekretariat ds. Migracji uważał jednak, że chrześcijanie w Iranie nie mają się czego obawiać, «tak długo jak będą dyskretni w praktykowaniu swojej wiary i nie będą jej głosić». To było mało wiarygodne, powiedział Eliane Engeler ze szwajcarskiej pomocy dla uchodźców.

Odesłani z kwitkiem

W sobotę szwajcarskie media odnosiły się także do postawy urzędu. Cytowano Ursa Ebnöther, prawnika z Zurychu. Krytykował postępowanie Krajowego Sekretariatu ds. Migracji, który stosuje tylko pisemne procedury wobec osób starających się o azyl po raz drugi. Rozmowa mogłaby niektórym z nich poprawić sytuację i uwiarygodnić, że zmienili wyznanie ze względu osobistych przekonań. Michael Pfeifer, adwokat szwajcarskiej pomocy uchodźcom zgadza się z tym: «oczekujemy, aby Krajowy Sekretariat ds. Migracji w przyszłości dokładniej sprawdzał, czy osoba zmieniająca swoje wyznanie, może bez obaw praktykować wiarę po powrocie do ojczyzny.»

Krytyka ze Strasburga

Prawnicy powołują się na wyrok sądu ds ochrony praw człowieka w Strasburgu z listopada 2019, który wstrzymał deportację afgańskiego chrześcijanina. Sąd skrytykował, że władze w Szwajcarii niestarannie sprawdzały czy ubiegający się o azyl, po powrocie będą mogli nadal praktykować swoją wiarę, nie obawiając się o swoje życie.

Większe szanse dla odrzuconych chrześcijan

Krajowy Sekretariat ds. Migracji zdaje się spierać ze stanowiskiem mediów. Dotychczasowa praktyka nie musi być zmieniana a wyrok ze Strasburga nie wpływa na ilość odrzuconych chrześcijan. Lorenz Honegger przytacza niemieckiego eksperta ds prawa azylu, pana Constanina Hruschka. Wskazuje on, że w Niemczech po wydaniu podobnego wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2012 roku, ilość negatywnie rozpatrywanych wniosków składanych przez nawróconych chrześcijan znacznie spadła. Dla nawróconych emigrantów oznacza to zwiększenie szans na pozostanie. Dokładne liczby nie są podane, ale Hruschka odpowiada prasie: «Podobne rozwiązanie w Szwajcarii byłoby zasadne.»

Pozostaje mieć nadzieję, że uwaga mediów poświęcona czwórce irańskich chrześcijan, przyniesie pozytywny skutek a Sekretariat ds. Migracji zacznie ufać nawróconym, zwłaszcza gdy ci regularnie korzystają i mogą potwierdzić udział w oferowanych przez chrześcijańskie wspólnoty aktywności takie jak: koła domowe, msze święte.

Autor: Fritz Imhof
Źródło: Livenet
Tłumaczenie: J.S.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button