Ze świata

Czy Finlandia zdelegalizuje chrześcijaństwo? Wierząca parlamentarzystka pod groźbą grzywny i więzienia

HELSINKI. Prawie 70 procent Finów należy do państwowego kościoła luterańskiego. To jednak nie znaczy, że są wierzący. Tylko mniej niż jedna trzecia Finów mówi, że wierzy w Boga. Ten historycznie chrześcijański naród nie tylko odchodzi od wiary, ale zaczyna prowadzić dochodzenia karne przeciwko chrześcijanom.

Mimo to, fińska konstytucja nadal wskazuje, że państwowy kościół ma „głosić opartą na wierze chrześcijańską wiarę”. W takim razie, dlaczego Finlandia wszczęła dochodzenie przeciwko członkini parlamentu za „głoszenie opartej na wierze chrześcijańskiej wiary”?

Paivi Rasanen

Śledztwo w sprawie członkini parlamentu za „zniesławienie lub znieważenie” homoseksualistów

Za domniemane zniesławienie lub znieważenie homoseksualistów toczą się dwa procesy śledcze, wszczęte przeciwko Paivi Rasanen. Pierwszy rozpoczął się w zeszłym roku, gdy Rasanen umieściła na Twitterze fragment biblijny skierowany do Fińskiego Kościoła Luterańskiego za promowanie homoseksualnego stylu życia.

W rozmowie z CBN News, Rasanen powiedziała: „We wpisie na Twitterze bezpośrednio zacytowałam słowa z pierwszego listu do Rzymian, wersety od 24 do 27, i umieściłam zdjęcie tego fragmentu z Biblii”. Zacytowany fragment potępia homoseksualizm.

Fiński prokurator generalny właśnie otworzył drugie śledztwo w sprawie broszury, jaką Paivi napisała 15 lat temu na temat biblijnego, chrześcijańskiego małżeństwa, zatytułowanej „Mężczyzną i kobietą ich stworzył”.

Wpis na Twitterze skutkuje śledztwem karnym

Nauczanie biblijne wspiera sama fińska konstytucja, dlatego Rasanen zakłada, że dochodzenie skończy się na niczym.

„Tak, właśnie tak przypuszczam” – powiedziała parlamentarzystka w rozmowie z CBN News. „Faktycznie byłam zaskoczona, że w ogóle wszczęto dochodzenie policyjne w tej sprawie. Aż nie chce się wierzyć”.

Leif Nummela, redaktor naczelny chrześcijańskiej gazety i gospodarz programu w fińskiej telewizji chrześcijańskiej, powiedział CBN News: „Myślałem, że nigdy nie dojdzie do czegoś takiego. To niewiarygodne. Prawdziwe zaskoczenie. W pierwszej chwili pomyślałem: 'Naprawdę posuwają się aż tak daleko?'”.

Śledztwo prowadzone jest też przeciwko luterańskiemu pastorowi, który opublikował broszurę Paivi o chrześcijańskim małżeństwie.

Brutalne obudzenie fińskich chrześcijan

Fiński nadawca chrześcijański, autor i teolog, Pasi Turunen, zwraca uwagę, że dla wielu chrześcijan to brutalne obudzenie.

„Fińscy chrześcijanie żyją w bardzo homogenicznej, chrześcijańskiej kulturze” – powiedział Turunen. „To bardzo łatwe, bo wszyscy w dużej mierze myślą i wierzą tak samo, ale teraz, gdy nasza wiara jest podważana, to dla nas całkiem nowa sytuacja”.

Paivi przyznała, że wszystko zaczęło się w modlitwie, gdy czuła, że Pan prowadzi ją ku zrobieniu czegoś, co obudziłoby państwowy kościół w Finlandii na problem homoseksualizmu. Teraz jednak obawia się, że dochodzenie w jej sprawie za bardzo wystraszy chrześcijan, by ogłosili swoją wiarę.

„Martwię się, że ta sprawa, śledztwo karne, może wystraszyć niektórych chrześcijan, by się ukrywali i milczeli” – powiedziała.

Cena za głośne wypowiadanie się

Turunen powiedział: „[Śledztwo] podnosi próg w kwestii mówienia o czymkolwiek na arenie publicznej, i z jednej strony widzę, że właśnie to jest celem tego rodzaju ataku: nałożyć wysoką cenę za głośne wyrażanie w społeczeństwie swojego chrześcijańskiego myślenia”.

W razie skazania, Paivi może zostać ukarana grzywną, a nawet trafić do więzienia. Turunen i Nummela mają poczucie, że wsparcie fińskich liderów ewaneglikalnych jest słabe.

„Gdyby choć dwieście tysięcy chrześcijan powiedziało: 'To okropne, przestańcie prześladować Paivi Rasanen’, miałoby to ogromny wpływ” – stwierdził Nummela.

Turunen chciałby, „żeby liderzy ewangelikalni byli bardziej wymowni i odważni. W przeciwnym razie przyjdzie czas, gdy każdy z nas stanie przed plutonem egzekucyjnym”.

Paivi mówi, że się nie boi i wierzy, że Bóg ma w tym plan dla Finlandii.

„Czekam, by zobaczyć Boże działanie, bo gdy Bóg wzywa do wznoszenia modlitw, możemy być pewni, że działa” – powiedziała.

Jeśli chcesz zabrać głos w sprawie, skontaktuj się z fińskim prokuratorem generalnym Raija Toiviainen, pisząc na adres:

National Prosecution Authority
Lintulahdenkuja 4, FI-00530 Helsinki
Raija.Toiviainen@oikeus.fi
valtakunnansyyttaja.syyttaja@oikeus.fi

Autor: Dale Hurd

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button