MuzykaZe świata

Czołowi artyści chrześcijańscy jak Mandisa i Lecrae reagują na bojkot nagród Dove przez Kirka Franklina

Wielokrotny laureat nagrody Dove, Kirk Franklin, oznajmił w tym tygodniu, że bojkotuje Gospel Music Association (GMA) i Trinity Broadcasting Network, ponieważ z transmisji rozdania nagród z 2016 roku i z bieżącego miesiąca usunięto jego wzmianki o niesprawiedliwości rasowej.

GMA usunęło uwagi Franklina o zabiciu czarnoskórej Atatiany Jefferson, zastrzelonej przez białego policjanta w swoim domu w Fort Worth w Teksasie. Podobnie, z programu z 2016 roku usunięto też wzmianki chrześcijańskiego muzyka o zabiciu przez białych policjantów czarnoskórego Philando Castile’a i Waltera Scotta, a także o zabiciu przez czarnoskórego snajpera pięciu białych policjantów z Dallas. Obie usunięte wypowiedzi padły w momencie, gdy Franklin odbierał nagrodę dla Artysty Gospel w danym roku.

„Moim celem zawsze będzie pojednanie, a także odpowiedzialność” – powiedział Franklin o swojej decyzji zbojkotowania TBN, GMA i nagród Dove. „Ważne, by ludzie u władzy byli poinformowani. Zredagowali nie tylko moją przemowę, zredagowali afrykańsko-amerykańskie doświadczenie”.

Franklin otrzymał na Instagramie dość spore poparcie. Decyzję 49-letniego muzyka wsparli inni chrześcijańscy artyści, tacy jak Lecrae, Tauren Wells, Jeremy Camp, Jamie Grace Harper i Natalie Grant.

Głos zabierają inni chrześcijańscy muzycy

„To łamie mi serce i rani bardziej niż sądzisz. Twoja muzyka błogosławiła moje dzieciństwo, twoja pokora pobłogosławiła mnie jako artystę, gdy cię poznałem, a twoje słowa nadal mnie błogosławią” – napisał Harper. „Może nie było łatwo nagrać to video, ale to bardzo potrzebne. Modlę się dzisiaj za ciebie, za twoją rodzinę i twój zespół”.

Grant pochwaliła Franklina za wykorzystanie swojej platformy, „by mówić prawdę w miłości”, i za to, że „zawsze” przyjmuje „ducha pokory”. Podziękowała mu też za „konsekwentne wzywanie” wierzących do „jedności”.

„Pojawiłem się tylko dlatego, że ty się pojawiłeś” – skomentował Lecrae. „Wychodzę”.

Samotnym głosem sprzeciwu była Mandisa Hundley. W swoim komentarzu na nagranie Franklina, napisała, że „jest poruszona jednością, jaka została pokazana”.

„Gdy patrzyłam, jak wspólnie uwielbiają CeCe Winans, Amy Grant, Steven Curtis Chapman i Michael W. Smith, jak mój chłopak Aaron Cole (muzyk hip-hop) zdobywa nagrodę dla najlepszego nowego artysty,” – pisała dalej Hundley – „faktycznie czułam, że wróg przegrywa w swojej walce o podział w ciele Chrystusa”.

Autorka płyty „Overcomer” zakończyła twierdzeniem, że zna szefową GMA Jackie Patillo i wierzy, że Bóg posłuży się bojkotem Franklina „ku dobremu”. Hundley podsumowała swój komentarz zapewnieniem, że „stoi [przy Franklinie] i modli się” z nim.

GMA odpowiada Franklinowi

Patillo napisała do Franklina list z przeprosinami, który w poniedziałek 28 października ukazał się na stronie internetowej GMA. W liście wyjaśniła, że organizacja musiała „znacząco zredagować” transmisję rozdania nagród Dove, by zmieścić się w przydzielonym przez TBN, dwugodzinnym przedziale czasowym. W efekcie, jak napisała Patillo, z wyemitowanej w telewizji, ostatecznej wersji, usunięto „wiele pamiętnych chwil i wartych uwagi fragmentów przemów przy odbiorze nagród”.

„To powiedziawszy, pragniemy publicznie przyznać, że jest nam ogromnie przykro z powodu błędów związanych z redakcją wypowiedzi Kirka Franklina podczas odbioru nagrody Dove” – napisała prezes GMA. Dodała, że rozumie, dlaczego „nieumyślny” błąd „wyrządził wielką krzywdę i głęboko zranił wielu członków społeczności afro-amerykańskiej i gospel”.

Patillo zapewniła też, że członkowie zarządu i kierownictwo GMA „pracują obecnie” nad wprowadzeniem rozwiązań w kwestiach naświetlonych przez bojkot Franklina. Tymczasem, to chrześcijańskie stowarzyszenie opublikowało na YouTube nagranie pełnej wersji mowy artysty podczas odbioru nagrody.

„Naszym pragnieniem jest zaprezentować tę jedność i przesłanie Ewangelii złamanemu i podzielonemu światu” – napisała Patillo. „Dalej starajmy się być światłem w ciemności i połączmy się, by wznieść sztandar Jezusa Chrystusa”.

Faithwire zwróciło się do biura prasowego TBN z prośbą o komentarz. Gdy przedstawiciel tego organu odpowie, obecna relacja zostanie zaktualizowana o otrzymane uwagi.

Autor: Tre Goins-Phillips, Faithwire

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker