Ze świata

Coraz więcej chrześcijan, Irańczycy tracą wiarę w Islam

Grupy misyjne już od lat mówią o szybkiej popularyzacji chrześcijaństwa w Iranie, a przeprowadzona niedawno wśród Irańczyków ankieta potwierdza te opowieści.

źródło: CBN TV

Holenderska organizacja non-profit GAMAAN (Group for Analyzing and Measuring Attitudes in Iran – Grupa ds. Analizowania i Mierzenia Postaw w Iranie) przepytała 50 tys. Irańczyków, z których 90% mieszka w swojej ojczyźnie.

Według wyników 1,5% badanych identyfikuje się jako chrześcijanie. To wskazuje, że na terenie Islamskiej Republiki żyją prawdopodobnie setki tysięcy chrześcijan, a niebawem być może będzie ich milion.

Mike Ansari z Mohabat TV, służby zajmującej się głoszeniem Ewangelii w Iranie, powiedział w rozmowie z CBN News, że ankieta jest istotna, gdyż uwiarygadnia to, o czym grupy misyjne mówią już od lat.

– Irańczycy odwracają się od swojej wiary, od religii państwowej, a ich nową wiarą staje się chrześcijaństwo – powiedział Ansari w programie CBN „Christian World News”. – 1,5% ludzi przyjmujących chrześcijaństwo może nie robić wielkiego wrażenia, ale w kraju, który jest zamknięty na chrześcijan i ich prześladuje liczba ta stanowi bardzo znaczący przejaw popularyzacji Ewangelii.

Aż do teraz przyjmowano, że chrześcijanie stanowią mniej niż 1% populacji Iranu, jednak według doniesień w ostatnich latach ludzie falami przychodzili tam do Jezusa. Mimo to trudno jest zweryfikować te liczby, ponieważ Iran to oficjalnie państwo muzułmańskie, w którym kościół jest prześladowany.

Satellite TV i inne służby przesyłają pełną miłości nowinę, która podoba się obywatelom i jest przekazywana od osoby do osoby, dzięki czemu szybko rozkwita ruch podziemnych kościołów domowych.

– Działalność ta w dużym stopniu odbywa się w ukryciu i rozwija się bardzo, bardzo szybko – powiedział Ansari.

Jednak szybki wzrost może wiązać się z pewnym zagrożeniem dla kościoła wynikającym z braku biblijnego nauczania i uczniostwa.

Wielu muzułmanów przychodzi do Jezusa poprzez radio czy telewizję, a to nie jest najlepszy sposób na wzrastanie w wierze.

Kościół może być naprawdę duży, a jednocześnie bardzo płytki. Pod względem teologicznym nie są silni. Nie mają dostępu do Biblii, do Pisma, jak ja i ty. Nie mają dostępu do kościoła – powiedział. – Irański kościół jest dość rozsiany, bardzo kruchy i nie ma potrzeby, aby wychodził z odosobnienia. To jedno z głównych wyzwań, które przed nim stoją.

Ankieta ujawniła też, że Irańczycy odwracają się od islamu. Choć rząd twierdzi, że 95% obywateli to szyici, jedynie 32% badanych identyfikowało się w ten sposób.

47% respondentów powiedziało, że kiedyś byli religijni, jednak już nie są.

– Irańczycy czują, że islam jest zrujnowany, odwracają się od swojej wiary, wiary państwowej, szukają odpowiedzi gdzieś indziej – powiedział Ansari.

Te odczucia sięgają samego rządu. Ankieta przeprowadzona w 2019 r. przez GAMAAN dowiodła, że 79% obywateli zagłosowałoby przeciwko Islamskiej Republice.

Źródło: CBN News

Podobne
Były muzułmanin opowiada o cudownym działaniu Boga, które całkowicie przemienia Iran
Podczas gdy Iran i USA biorą się za łby, Irańczycy zwracają swoje serca ku Jezusowi

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button