PrześladowaniaZe świata

Coraz silniejsze prześladowania w roku bezprawia

Reżim stosujący największy ucisk w czasach współczesnych, Korea Północna, otwiera Światowy Indeks Prześladowań Open Doors już czternasty rok z rzędu. Erytrea i Pakistan są na wyższych niż kiedykolwiek wcześniej pozycjach, osiągając miejsce 3 i 6, a przepełniona anarchią Libia po raz pierwszy wkracza do pierwszej dziesiątki. Obserwatorzy Open Doors zanotowali ogólny wzrost nasilenia prześladowań we wszystkich 50 krajach o 2.8 punktu w stosunku do roku ubiegłego.

W badanym okresie (1 listopada 2014 – 31 października 2015) pierwszych dziesięć krajów, w których chrześcijanom najtrudniej jest praktykować swą wiarę to: Korea Północna (92 punkty), Irak (90 punktów), Erytrea (89 punktów), Afganistan (88 punktów), Syria (87 punktów), Pakistan (87 punktów), Somalia (87 punktów), Sudan (84 punkty), Iran (83 punkty) oraz Libia (79 punktów).

Dwa największe wzrosty w Pierwszej Dziesiątce

Nazwana „Koreą Północną Afryki”, Erytrea znajduje się w gronie krajów o najniższym stopniu respektowania wolności religijnej, a także innych praw człowieka. Nie zaskakuje, więc przeskok z miejsca 9 na 3 oraz wynik wyższy o 10 punktów. Źródłem i siłą napędową rosnącej presji wywieranej na chrześcijan jest dyktatorska paranoja prezydenta Afewerki. Każdy chrześcijanin, który w Erytrei ośmieli się głośno mówić i zaprotestować wobec sposobu traktowania chrześcijan, jest natychmiast aresztowany i umieszczany w więzieniu, niezależnie od jego status społecznego.

Drugie co do wielkości pod względem liczby muzułmanów państwo na świecie, jakim jest Pakistan osiągnęło wynik wyższy o 8 punktów, tym samym zyskując 6 pozycję. Jest to, obok Nigerii, jedyny kraj osiągający maksymalny wynik w sferze przemocy stosowanej wobec chrześcijan. Badany okres rozpoczął się od morderstwa dokonanego na chrześcijańskim małżeństwie, 4 listopada 2014 roku. Kulminacja nastąpiła 15 marca 2015 roku wraz z atakiem bombowym w dwóch kościołach w Lahore, podczas którego zginęło 25 osób. Mniej jawne sytuacje to codzienne ataki na chrześcijańskie dziewczęta, które są często gwałcone, uprowadzane, a także zmuszane do małżeństwa i zmiany religii.

Nowe kraje w Indeksie

ŚIP 2016 ma na swojej liście także dwa nowe kraje: Niger i Bahrajn, znajdujące się odpowiednio na miejscu 49 i 48. Boko Haram sieje strach pośród nigerskich chrześcijan, a w Bahrajnie zaczynają oni odczuwać efekty wprowadzonego przez panującego sułtana prawa szariatu. Te dwa kraje zepchnęły poza pierwszą 50 Sri Lankę oraz Mauretanię. Jest bardzo niepokojącym symptomem, że średni wynik potrzebny do znalezienia się w 50 wzrósł o niemal 5 punktów.

Brutalne ataki (“smash) i stały ucisk (“squeeze”)

Metodologia stworzona przez Open Doors pozwala na śledzenie nadużyć aparatów państwowych, których celem jest poddawanie stałemu uciskowi chrześcijan (“squeeze”) w celu ograniczenia ich wolności religijnej w pięciu wyodrębnionych obszarach życia, od życia prywatnego do życia w państwie. Badamy także stosowanie przemocy przejawiającej się zarówno w morderstwach, jak i paleniu budynków kościelnych. Dr Ronald Boyd-MacMillan, Dyrektor ds Badań ŚIP Open Doors International, wyjaśnia dlaczego jest to konieczne: “Zdarza się, że prześladowania są tak silne we wszystkich obszarach życia, że chrześcijanie, kierowani strachem, w ogóle nie chcą o nich mówić, co w ostateczności wpływa na niski wynik.”

Kraje, w których stały ucisk (“squeeze”) jest najbardziej intensywny to: Somalia, Korea Północna, Erytrea, Afganistan, Malediwy, Irak, Iran, Arabia Saudyjska, Jemen oraz Syria. Najwyższy poziom przemocy fizycznej nakierowanej na chrześcijan (pośród krajów, które znalazły się na liście ŚIP 2016) zanotowano w Nigerii, Pakistanie, Iraku, Syrii, Mjanmarze (Birma), Republice Środkowoafrykańskiej, Egipcie, Meksyku, Sudanie oraz w Indiach.

Z raportów Open Doors wynika, że w badanym okresie na całym świecie z powodu wiary zabito ponad 7000 chrześcijan. Jest to wzrost o niemal 3000 w porównaniu do danych ujętych w raporcie ŚIP 2015. Ponadto liczby te nie obejmują Korei Północnej, Syrii oraz Iraku, z powodu braku wiarygodnych źródeł w tych krajach. Statystyki pokazują także, że w tym samym okresie zniszczono lub zaatakowano około 2300 kościołów, co oznacza, że liczba ataków podwoiła się w stosunku od poprzedniego okresu.

W Nigerii donosy o stosowanej przemocy są zdominowane wieściami o brutalnych atakach radykalnego ugrupowania islamskiego Boko Haram. Jednakże, cytując słowa Fransa Veermana, Dyrekotra działu odpowiadającego za ŚIP, nawet bez Boko Haram “muzułmańscy pasterze Hausa-Fulani wciąż popełnialiby okropności wobec miejscowych chrześcijańskich farmerów w państwach Pasa Środkowego. Spośród ponad 4000 chrześcijan, którzy stracili życie w atakach w Nigerii w badanym okresie, 2500 ofiar przypisuje się Boko Haram, a nie mniej niż 1500 pasterzom Hausa-Fulani. Przynajmniej 30000 chrześcijan zostało przesiedlonych w wyniku przemocy stosowanej w samym tylko stanie Taraba.”

Cel – wspieranie ludzi kryjących się za tymi liczbami

Światowy Indeks Prześladowań Open Doors jest publikowany rokrocznie jako narzędzie, którego celem jest podniesienie świadomości na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz zwrócenia uwagi mediów, polityków, tak by ci byli gotowi do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji oraz kościołów na całym świecie, tak by te modliły się za braci i siostry, którzy dzisiaj znajdują się na się na pierwszej linii frontu.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.