Ze świata

Co teraz z Gazą? Cywile zapłacili wysoką cenę…

Wydaje się, że wojna Hamasu przeciwko cywilom izraelskim zakończyła się – na razie. W ciągu 29 dni wystrzelili oni około 3 350 rakiet w centra handlowe, szkoły, przedszkola i osiedla mieszkalne w Izraelu. Głównie z powodu izraelskiego systemu anty-rakietowego, żelaznej kopule, zginęły tylko 3 osoby, a 64 żołnierzy poległo w walce lub w czasie domniemanego zawieszenia broni. Około 75% Izraelczyków mieszkających wokół strefy Gazy opuściło domy z powodu zagrożenia rakietowego. Armia Izraela (IDF) odkryła i zniszczyła 32 tunele prowadzące do Izraela. Próbowano ich użyć, aby dokonać masakry i porwań.

Cywile w Gazie zapłacili wysoką cenę za agresję Hamasu. Podczas gdy przywództwo Hamasu schowało się w podziemnych bunkrach, ich uzbrojeni członkowie używali cywilów jako tarcze. Według, nie zawsze wiarygodnych źródeł z Gazy, zginęło ok. 1800 osób. Izrael twierdzi, że ok. połowa to wojownicy Hamasu. Ponadto zniszczono ok. 3500 domów, a setki tysięcy musiały uciekać ze swoich domów.

Izrael obecnie żąda, by w zamian za odbudowę Gazy, Hamas i inne organizacje terrorystyczne zostały rozbrojone. Hamas mocno przeciwstawił się temu żądaniu. Z drugiej strony terroryści żądają zniesienia izraelskiego embarga w strefie Gazy, a także budowy portu i lotniska. Żądania te są całkowicie nie do przyjęcia dla Izraela, a także dla Egiptu, który prowadzi negocjacje zawieszenia ognia.

Przedmiotem debaty jest również rola Autonomii Palestyńskiej (AP) pod przywództwem Mahmuda Abbasa w „nowej Gazie”. Hamas jest od dłuższego czasu mało popularny wśród swoich ludzi. Wielu, również na szczeblu międzynarodowym, widzi rozwiązanie w AP i chcą, by Abbas przejął kontrolę na granicy z Egiptem, a także nad odbudową Gazy.

Komentarz
Hamas odpowiada za zniszczenia spowodowane w Gazie. Trzeba to jasno stwierdzać we wszystkich dyskusjach na ten temat. Gdyby nie ideologia organizacji, która prowadzi do bezsensownych ataków rakietowych i budowy tuneli terrorystycznych, Gaza byłaby rajem. Właśnie teraz teren ten mocno potrzebuje odbudowy, a wiadomo, że Hamas otrzyma miliardy dolarów, które teraz zostaną włożone w Gazę. Nie wolno nagradzać wojny i terroryzmu!

Jednak czynienie AP odpowiedzialnym za odbudowę to nie rozwiązanie. Pamiętajmy, że Abbas obecnie rządzi wraz z Hamasem; Abbas odmawia negocjacji z Izraelem; Abbas prowadzi batalię, by zdyskredytować Izrael na arenie międzynarodowej; nie chce iść na kompromis; żąda powrotu uchodźców; edukuje młode pokolenie w nienawiści i przemocy i nieustannie powtarza, że „opór zbrojny” (czyli terroryzm) jest uzasadniony. Dodajmy do tego niewiarygodną korupcję wewnątrz AP, gdzie miliardy dolarów po prostu znikają. Uczynienie Abbasa odpowiedzialnym za Gazę może zmienić metody, ale nie strategię; walka przeciw Izraelowi będzie trwać.

Nadszedł czas, by społeczność międzynarodowa zabrała głos. Hamas jest słaby i wyizolowany. Przez dodatkową presję, bojkot ekonomiczny, polityczny i dyplomatyczny, organizacja może być zepchnięta na margines. Do Gazy można wysłać międzynarodowe siły zbrojne, aby pomóc w odbudowie i upewnić się, że pieniądze są wydawane na potrzeby ludzi, a nie znów na infrastrukturę terrorystyczną. Na dłuższą metę można mieć tylko nadzieję na lepszych przywódców wśród Arabów Palestyńskich. Na nieszczęście dla ludności Izraela i Gazy, nikt z obecnych nie ma na uwadze ludzi.

Copyright © 2014 Livets Ord, All rights reserved.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.