Ze świata

Chrześcijański fotograf nie chce promować LGBT, na wojnie prawnej ze stanem

aparat fotograficzny

Pod koniec czerwca, fotograf z Norfolk w amerykańskim stanie Virginia podał stan do sądu, twierdząc, że przyszłość jego firmy może być zagrożona przez nowe prawo.

Prawnym reprezentantem chrześcijańskiego fotografa Chrisa Herringa w sprawie przeciwko prokuratorowi generalnemu Virginii, Markowi Herringowi (zbieżność nazwisk przypadkowa) i stanowemu Wydziałowi Praw Człowieka i Sprawiedliwej Gospodarki Mieszkaniowej jest Alliance Defending Freedom.

Według relacji „The Virginian-Pilot”, Chris Herring uważa, że nowo uchwalona Ustawa o Wartościach Virginii zmusza go do promowania małżeństw homoseksualnych na przekór jego chrześcijańskim przekonaniom.

Adwokat ADF powiedział, że przedsiębiorca „stoi przed niemożliwym wyborem: złamać prawo i ryzykować bankructwem, promować poglądy sprzeczne ze swoją wiarą lub zamknąć firmę”. „A właśnie tego chciały władze Virginii odnośnie do tych, którzy dzielą z Chrisem przekonania religijne na temat małżeństwa” – dodaje. „Ustawodawcy, którzy uchwalili to prawo, nazwali takie poglądy ‚bigoterią’ i chcieli ukarać tych ludzi ‚nieograniczonym odszkodowaniem z nawiązką’, by usunąć ich z przestrzeni publicznej”.

W dokumentach sądowych ADF twierdzi, że język wprowadzonej w Virginii ustawy będzie zmuszać Chrisa Herringa „do tworzenia i udostępniania fotografii i wpisów na blogu celebrujących śluby homoseksualne, ponieważ robi to z okazji ślubów między mężczyzną i kobietą”.

Zgodnie z zapisem prawnym, nowa polityka zakazuje dyskryminacji na podstawie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w zakresie dostępu do przestrzeni mieszkalnej, zatrudnienia w sektorze publicznym i prywatnym oraz dostępu do kredytów.

Kate Anderson, starszy adwokat ADF, powiedziała, że jej klient chce napisać oświadczenie na temat swoich przekonań z zamiarem publikacji na stronie internetowej swojej firmy fotograficznej, by wyjaśnić, dlaczego sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym i nie fotografuje ich ślubów. Jednak Chris Herring obawia się, że w wyniku jego pisemnego oświadczenia, władze stanowe doprowadzą go do bankructwa przez nakładanie na jego firmę niekończącego się ciągu grzywien.

Oto propozycja treści oświadczenia: „Z powodu mojej wiary, mogę fotografować tylko w zgodzie z tym, kim jestem i w co wierzę. Mogę fotografować tylko to, co celebruje Boże stworzenie i Jego zamiar dla świata. Nie będę fotografować ceremonii, jakie przeczą Bożemu pomysłowi więzi między jednym mężczyzną i jedną kobietą”.

Zgodnie z informacjami w dokumentach sądowych ADF, opublikowanie takiego wpisu może oznaczać karę grzywny od 50 tysięcy dolarów oraz 100 tysięcy dolarów za każdy następny przypadek złamania prawa.

Konserwatywna firma prawnicza wyjaśniła, że poza ślubami homoseksualnymi, jest kilka innych tematów, jakich Chris Herring nie chce fotografować.

„Jak większość innych artystów, Chris tworzy fotografie dla każdego, bez względu na to, kim jest; nie może tylko tworzyć pewnych treści dla każdego, bez względu na to, kim jest – czy to treści promujących zanieczyszczenie, pornografię, czy pewne poglądy na temat małżeństwa” – informuje ADF. „Właśnie tę ostatnią ocenę redakcyjną Virginia uznaje za nie do przyjęcia, grożąc doprowadzeniem Chrisa do bankructwa grzywnami nakładanymi za odmowę tworzenia fotografii i treści na blogu, jakim się sprzeciwia”.

„Virginia interpretuje to prawo, by zmusić Chrisa do robienia czegoś więcej, niż obsługa klientów LGBT (czego Chris już się podejmuje)” – twierdzi dalej ADF. „Virginia wymaga, by Chris promował treści, z którymi się nie zgadza – by tworzył i udostępniał fotografie i wpisy na blogu celebrujące śluby homoseksualne, ponieważ robi to z okazji ślubów między mężczyzną i kobietą. Co więcej, skutkiem ustawy jest to, że Chris nie może legalnie trzymać się zasady fotografowania i pisania na blogu o ślubach jedynie między mężczyzną i kobietą, ani umieszczać w internecie oświadczeń wyjaśniających jego religijne powody, dlaczego tworzy tylko takie treści ślubne”.

Jonathan Scruggs, starszy adwokat ADF, powiedział, że artystów takich jak Chris Herring „nie powinno się cenzurować, karać grzywną ani wypychać z biznesu tylko dlatego, że nie zgadzają się z poglądami preferowanymi przez rząd”.

Mimo wszystko, pozwany prokurator generalny (Demokrata) jest gotów stanąć do walki z fotografem o tę kwestię.

„Prokurator generalny Herring uważa, że każdy mieszkaniec Virginii ma prawo być bezpieczny i wolny od dyskryminacji bez względu na to, jak wygląda, skąd pochodzi, albo kogo kocha” – powiedziała Charlotte Gomer, rzeczniczka Marka Herringa. „Mieszkańcy Virginii z kręgu LGBT w końcu są chronieni mocą prawa stanowego przed dyskryminacją w zakresie dostępu do przestrzeni mieszkalnej i zatrudnienia, a prokurator generalny Herring oczekuje na wystąpienie w sądzie przeciwko w obronie atakowanej Ustawy o Wartościach Virginii”.

Autor: Tre Goins-Phillips, Faithwire

Źródło: CBN News

Tagi
pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.