Różne

Chrześcijańska rodzina pozywa norweską agencję zajmującą się prawami dziecka

Rodzina Bodnariu (Zdjęcie credit: ADF International)

Europejski Trybunał Praw Człowieka zgodził się rozważyć sprawę norwesko-rumuńskiej, chrześcijańskiej rodziny, która opuściła Norwegię po tym, jak w 2015 roku Barnevernet, agencja zajmująca się prawami dziecka, odebrała rodzicom piątkę dzieci, między innymi trzymiesięczne niemowlę.

Sprawa Bodnariu jest jedną z 26 podobnych w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Wszystkie związane są z kwestią odbierania rodzicom dzieci przez Barnevernet.

Na początku organizacja twierdziła, że dzieci zostały zabrane ze względu na zarzut wymierzania dzieciom nielegalnych w Norwegii kar cielesnych. Śledztwo ujawniło jednak, że faktycznym powodem odebrania dzieci rodzinie Bodnariu był fakt, że władze wierzyły, że rodzice indoktrynowali dzieci swoimi chrześcijańskimi poglądami. Kiedy faktyczna przyczyna postępowania wyszła na jaw, naciski i protesty zmusiły Barnevernet do zwrócenia dzieci państwu Bodnariu, którzy zdecydowali, że cała rodzina opuści Norwegię.

W grudniu 2016 rodzina zgłosiła sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że państwo norweskie naruszyło ich prawa wynikające z ósmego artykułu Europejskiej Konwencji Praw Człwieka, który mówi o „poszanowaniu życia prywatnego i rodzinnego”.

– W ostatnich latach wzrosła liczba spraw, w których Norwegia oskarżana jest o ingerowanie w życie rodzinne. Wiele z tych przypadków jest zgłaszanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Żadna rodzina nie powinna musieć przechodzić przez taką mękę, szczególnie jeśli oprawcą staje się państwo. Cieszymy się, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zgodził się rozpatrzyć tę sprawę – powiedział Robert Clarke z ADF International.

W wielu przypadkach Barnevernet odbierał dzieci dobrym, troskliwym rodzicom, wielokrotnie obcokrajowcom, którzy przeprowadzili się do Norwegii.

W maju agencja zabrała trójkę urodzonych w Ameryce dzieci ich mamie, także obywatelce USA, kiedy rodzina ze stanu Georgia przeprowadziła się do Norwegii. Dzieci – dwie dziewczynki i chłopiec w wieku 7-11 lat – zostały oddane do opieki zastępczej.

Ponad 10000 ludzi podpisało petycję CitizenGo do wiceprezydenta USA, Mike’a Pence’a, aby zainterweniował w imieniu rodziny.

Autor: Dale Hurd

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.