Prześladowania

Chrześcijańscy liderzy w Indonezji potępiają niedbałą ochronę ze strony rządu

Dwa kościoły i szkoła zostały uszkodzone przez ogromny tłum islamskich ekstremistów. Jakarta, Indonezja, 11 lutego – przywódcy chrześcijańscy zarzucają, że władze indonezyjskie naruszają bezpieczeństwo co zezwoliło islamskim ekstremistom w tym tygodniu zaatakować oskarżonego i skazanego za zniesławienie islamu.
Sędzia w Temanggung we wtorek 8 lutego skazał Antoniusa Richmonda Bawengana na 5 lat więzienia – maksymalny wyrok za „bluźnierstwo” zgodnie z indonezyjskim prawem – za rozpowszechnianie ulotek, które rzekomo dyskredytują Kaaba, czarny budynek w Mecce w kształcie sześcianu, gdzie muzułmanie padają na twarz podczas modlitwy.
Niezadowolony z wyroku 5 lat, tłum islamistów rzucił się w kierunku skazanego i sędziego, który zdążył uciec z sali rozpraw.

Ekstremiści zaczęli wybijać szyby w budynku sądu i palić pojazdy wokół budynku. Zniszczenia są także w hallu sądu. Zanim zapadła noc ponad 1000 muzułmańskich ekstremistów zniszczyło Kościół Zielonoświatkowy Indonezji oraz Kościół św. Piotra i Pawła, jak również Shekinah chrześcijańską szkołę należącą do Indonezyjskiego Kościoła Bethel w Temanggung.
Ranny został misjonarz z Kościoła Św. Piotra i Pawła- pastor Saldanha.

Pastor Gomar Gultom, sekretarz generalny Wspólnoty Kościołów w Indonezji, powiedział CompassNews, że jego organizacja potępiła wszelkie formy przemocy wobec członków jakiejkolwiek wiary.
„Potępiamy równiez państwo, które na skutek zaniechań doprowadziło do tego, że takie akty przemocy miały miejsce.” powiedział.
Gultom powiedział, że państwo powinno chronić wszystkich religii i wiary zgodnie z tym jak określono w konstytucji Indonezji.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Indonezj, ks. Bennny Susetyo powiedział, że zwrócił się do rządu aby ostatecznie rozwiązać problem przemocy antychrześcijańskiej w Indonezji, przypomina, że takie akty przemocy występowały już wcześniej wielokrotnie. Wezwał policję do zatrzymania i ukarania napastników.

„Jeśli rząd nie podejmie decyzji i ci co dopóścili się przemocy będą mogli czuć się bezkarnie” powiedział CompassNews Susetyo. „będzie oznaczało, że prawna indonezyjska cywilizacja została zniszczona”
Bawengan jechał do Magelang w zachdoniej Jawie, zatrzymał się w pobliżu wioski Kenalan, na obrzeżach Temanggunga w dystrykcie Kranggan 3 października 2010.

Jak twierdzi źródło Bawengan wykorzystał ta okazję do rozpowszechniania materiałów i ulotek uznanych za obraźliwe dla muzułmanów i został on aresztowany 26 października.
„W książkach i ulotkach rozdawanych przez Antoniusa Bawengana odnaleziono treści obrażające Kaaba, które jest miejscem świętym dla muzułmanów. ” jak dowiadujemy sie z pewnego źródła chcącego zachować anonimowość.

Zniesławienie w Indonezji zgodnie z ustawą religiną , artykuł 156a Kodeksu Karnego opiera się na prawie przyjętym przez prezydenta decyzją w 1965 roku i stanowi do 5 lat więzienia dla każdego, kto publicznie „wyraża uczucia lub dopuscił się czynu wrogo nastawionego lub jest nadużyciem o charakterze religijnym w Indonezji; lub czyn ten ma zamiar chronić osoby wyznające wiarę w Boga Wszechmogącego”

Ogień i kamienie

Dzień po ataku radykalnych ekstremistów w Temanggung lokalne władze chronią kościół w Taman Galaxi, Bekasi, West Java Province, popierając Theophilusa Bela- sekretarza generalnego Komitetu Indonezyjskiego do spraw Religii i Pokoju oraz przewodniczącego Jakarta Christian Communication Forum.

Kościół protestancki w Indonezji (GPIB Galilea) także był atakowany w zeszłym roku. Bela powiedział w komunikacie prasowym.

Akty przemocy przeciwko chrześcijanom prowadziły także do ataków islamistów na sektę muzułmańską Ahmadiyya na początku tego tygodnia. W niedzielę 6 lutego islamijscy ekstremiści zaatakowali kongregację Ahmadiyya w Cikeusik, Pandeglang, Banten Province, zabijając 3 osoby i raniąc poważnie innych, podaje Bela.

Inne zgromadzenie Ahmadiyya zostało zaatakowane w Bogor w środę 9 lutego.

„Wydaje się, że ponownie wzrasta liczba napięć religijnych w kraju” powiedział Bela
W Temanggung w centralnej Jawie ochroniarz ze szkoły Shekina, Sony Zepulan powiedział Tempointeraktif.com że do kobiet noszących zasłaniające twarz ubranie dołączyli mężczyźni w hełmach i turbanach. W ataku tym zniszczonych zostało kilka budynków szkoły.

„Wlewali benzynę i podpalali ” powiedział Zepulan, jak podaje Tempointeraktif.com, „jednakże ogień był kontrolowany i nie rozprzestrzeniał się na inne budynki”.
Generalny sekretarz Synodu Indonezyjskiego Kościoła Bethel , pastor Ferry Haurisa, powiedział CompassNews że zniszczenia w szkole oscylują w granicach 250 milionów rupii (US$ 27.750).
„Napastnicy zniszczyli i spalili szkołę Shekina, należącą do Indonezyjskiego Kościoła Bethel w Temanggung” powiedział Haurisa.”Modlimy się o Bożą interwencję i o wybaczenie dla napastników”.
Uszkodzenia kościoła Św. Piotra i Pawła pochodzą głównie z rzucania kamieniami w budynek kościoła, są na nim ślady podpalenia na skutek palenia się 6 motocykli i 3 samochodów zaparkowanych koło kościoła. Islamiści używali koktajli Mołotova.

Szacuje się, że udział w tych zamieszkach wzięło około 1.500 islamskich ekstremistów głównie z okolic Temanggung. Hasyim Affandi wyraził nadzieję, że sprawcy zostaną ukarani.
Przewodniczący Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), doradczego departamentu rządu USA, wydał oświadczenie wzywające Prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono do postawienia sprawców ataków przed wymiarem sprawiedliwości.

„Faktem jest, że napięcia religijne będą tak długo jak długo grupy militarne będą oczekiwały od rządu egzekwowania jednej wersji ortodoksji zamiast religijnej wolności dla wszystkich.” powiedział przewodniczący USCIRF Leonard Leo.”Ekstremiści przegrali wybory w zeszłym roku ale nadal mają wpływ poprzez propagowanie przemocy i nienawiści.”

Źródło: CompassDirect
Tłum. Eliza Tarka

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.