Prześladowania

Chiny: zakaz kopiowania pieśni chrześcijańskich, kary za drukowanie materiałów religijnych

Chiny

W ostatnich miesiącach Chiny zacieśniają ograniczenia dotyczące dystrybucji materiałów religijnych, grożąc grzywnami, zamykaniem drukarni, a nawet więzieniem za sprzedaż chrześcijańskich książek lub pozwalanie klientom na kopiowanie pieśni.

Bitter Winter„, magazyn monitorujący łamanie wolności religijnej w Chinach, donosi, że w październiku, przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin z Luoyang, prefektury miejskiej w środkowej prowincji Henan, przeszukali miejscową drukarnię pod kątem zakazanych materiałów religijnych.

„Wszelkie treści religijne nadają sprawie charakter polityczny, nie religijny” – powiedział w rozmowie z „Bitter Winter” kierownik drukarni. „Chociaż hasła na ulicach głoszą, że ludziom wolno mieć przekonania religijne, jedyną wiarą, jaką można swobodnie praktykować, jest wiara w partię komunistyczną”.

Inspekcje są „zbyt rygorystyczne”, dlatego kierownik odmawia drukowania materiałów religijnych.

„Sprawdzili mój magazyn, przeanalizowali wszystkie rejestry, przyjrzeli się nawet kartkom papieru na podłodze, czy nie ma na nich zakazanych treści” – powiedział kierownik. „Jeśli znajdą jakiekolwiek tego typu treści, dostanę grzywnę, albo gorzej, zamkną mi firmę”.

Pracownik firmy kserograficznej w Luoyang ujawnił, że zakaz nielegalnych materiałów religijnych dotyczy też kopiowania pieśni. Tym, którzy je drukują, grożą surowe konsekwencje, w tym grzywny, w niektórych przypadkach nawet więzienie.

„Ze względu na surowe kontrole, nie odważę się skopiować nawet dwóch kartek z pieśniami religijnymi” – powiedział pracownik. „Kazano mi zgłaszać każdego, kto przyjdzie skopiować materiały religijne”.

Pracownik innego zakładu usługowego powiedział „Bitter Winter”, że „jeśli nie są pewni, czy tekst jest religijny, muszą zatrzymać jego kopię i zgłosić to władzom”.

Nielegalne publikacje religijne (np. książki) przywiezione z innych krajów określane są jako „kontrabanda”.

„W tym roku rząd sprawuje ścisłą kontrolę nad nadawanymi paczkami” – powiedział pracownik personelu firmy kurierskiej z Luoyang. „Wolno wysyłać tylko książki zaaprobowane przez rząd. Zabronione jest wysyłanie wszystkich książek ze 'złymi informacjami’, w tym treściami religijnymi. Jeśli funkcjonariusze bezpieczeństwa publicznego odkryją złamanie tych rozporządzeń, firma będzie ukarana grzywną i zamknięta”.

We wrześniu, chrześcijanin Chen Yu, którzy prowadzi księgarnię internetową w Taizhou, mieście w prowincji Zhejiang, otrzymał wyrok 7 lat więzienia i grzywnę w wysokości 200 tysięcy yuanów (29.450 dolarów) za sprzedaż nielegalnych publikacji religijnych.

Policja wszczęła też ogólnokrajowe dochodzenie, by przy pomocy rejestru sprzedaży namierzyć klientów księgarni i skonfiskować zakupione przez nich książki.

Pewien kaznodzieja z Shandong powiedział „Bitter Winter”, że policja przesłuchiwała go po odkryciu, że kupił materiały religijne na chińskim portalu zakupowym Taobao.com.

„Mam wrażenie, że rząd ma dostęp do wszystkiego; czuję się, jakbym chodził nago” – przyznał.

W kwietniu 2018 roku, chiński rząd zakazał sklepom internetowym sprzedaży Biblii. Legalnie, Biblia może być rozpowszechniana tylko przez zaaprobowane przez rząd agencje, które nadzorują kościoły chrześcijańskie w Chinach.

W ostatnich latach, prześladowania religijne inicjowane przez komunistyczną partię przybrały na sile. W dążeniu do objęcia chrześcijaństwa państwową kontrolą, funkcjonariusze rządowi zmuszają wierzących do podporządkowania się konkretnym zasadom i narzucają kolejne restrykcje na zgromadzenia niezarejestrowanych kościołów.

Komunistyczna Partia Chin podjęła też kroki w celu zniszczenia symboli religijnych. Tylko w pierwszej połowie 2020 roku, w całych Chinach usunięto ponad 900 krzyży z kościołów nadzorowanych przez państwo.

W kilku prowincjach w kraju, władze nakazały mieszkańcom zastąpić obrazy Jezusa wizerunkami przewodniczącego Mao i sekretarza generalnego Xi Jinpinga.

W październiku pojawiły się informacje, że funkcjonariusze KPC nakazali dziesiątkom kościołów zastąpić krzyże pięcioramienną gwiazdą, symbolem znanym z flagi państwowej, przedstawiającym KPC i jej rolę w narodzie.

Zgodnie ze Światowym Indeksem Prześladowań Open Doors USA, Chiny zaliczane są do jednego z najgorszych krajów na świecie pod względem prześladowań chrześcijan.

Z powodu rozprawy chińskiego reżimu komunistycznego z wolnością religijną, amerykański Departament Stanu określił Chiny jako „kraj szczególnego zainteresowania” za „nieustanne zaangażowanie w szczególnie poważne naruszenia wolności religijnej”.

W niedawnym wywiadzie dla „The Christian Post”, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że „niewątpliwie Komunistyczna Partia Chin [angażuje się] w wysiłki zmierzające do wyplenienia wolności religijnej w każdym miejscu, jakie znajdzie”.

(…)

Autor: Leah MarieAnn Klett

Źródło: The Christian Post

Podobne
Chiny: kampania rozprawienia się z kościołem, setki krzyży usuwane

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button