PrześladowaniaZe świata

Chiny: Surowe kary za działalność Chrześcijańską

Rośnie liczba chrześcijan skazanych za angażowanie się w służbę kościelną

Zdjęcie symboliczne: Chińsko-koreańskie nabożeństwo w Kościele Ruchu Potrójnej Autonomii w Yanji, prowincja Jilin.

Kara grzywny w wysokości ponad 20 000 euro za zorganizowanie imprezy o charakterze religijnym – taki wyrok usłyszał 41-letni Ji Chunganga. W autokratycznie rządzonych Chinach to i podobne orzeczenia sądów w ostatnich miesiącach pokazały, że legalne wykonywanie praktyk religijnych staje się coraz trudniejsze, a także, że chrześcijanie potrzebują naszej modlitwy.

Surowe kary jako oficjalna strategia

Jak donosi chrześcijańska organizacja praw człowieka China Aid, 28 czerwca Ji Chungang zorganizował „nielegalne seminarium religijne” w mieście Dali w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Po zbadaniu dowodów zdarzenia tj. zdjęć, listy uczestników oraz skonfiskowanych  materiałów szkoleniowych, urząd ds. Spraw Etnicznych i Religijnych miasta Dali ukarał Ji Chunganga grzywną w wysokości 150 000 juanów (około 20 600 euro).

„Surowe kary są jedną z metod stosowanych przez władze w celu utrudniania działalności chrześcijańskich liderów. Stanowią również ostrzeżenie dla innych” – powiedział analityk Open Doors, wyjaśniając surowy wyrok. „Niedawno dotarły do nas informacje o innym przypadku, gdy ktoś prowadził szkolenie, a następnie został ukarany przez władze”.

Żona uwięzionego pastora prosi o modlitwę

Z napływających z Chin informacji wynika, że w tym roku wzrosła tam liczba chrześcijan oskarżonych o „oszustwa”. Jednym z nich jest Chen Lijun, który został aresztowany w sierpniu za zakup literatury chrześcijańskiej w Internecie. Jego żona Li Xiaoyan upubliczniła ten incydent pod koniec października, prosząc chrześcijan o modlitwę za męża. Chen, który jest pastorem kościoła domowego, jest przetrzymywany w więzieniu rejonowym Lu’an w zachodniej prowincji Anhui od 13 sierpnia pod zarzutem oszustwa.

Ponad 100 członków jego kościoła również zostało poddanych oficjalnym represjom, podała żona Li Xiaoyan  w swojej prośbie o modlitwę. Wspomina w niej również o grzywnie w wysokości 100 000 juanów (około 13 700 euro), na którą został skazany jej mąż, nie podając jednak dalszych szczegółów.

W grudniu ubiegłego roku sąd drugiej instancji podtrzymał niezwykle surowy wyrok wydany 27 września 2020 roku na chrześcijańskiego księgarza internetowego. Mężczyzna został skazany na siedem lat więzienia i grzywnę w wysokości 200 000 juanów (około 27 500 euro) za rzekomo nielegalne prowadzenie działalności gospodarczej.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach:

  • Podziękuję Jezusowi za odwagę chińskich chrześcijan, którzy żyją wiarą i głoszą Ewangelię pomimo zagrożenia prześladowaniami.
  • Módl się za uwięzionych chrześcijan, takich jak Chen Lijun i księgarz, o wytrwałość w wierze, ale także o ochronę i zaopatrzenie dla ich rodzin.
  • Módl się za wszystkich członków kościoła Chen Lijun, którzy są represjonowani przez władze, aby wytrwale w czasie próby i codziennie doświadczali bliskości Boga.
  • Módl się o mądrość i Bożą ochronę dla wszystkich przywódców duchowych, którzy służą swoim wspólnotom w obliczu rosnącej presji i wszechobecnej inwigilacji.

Za Open Doors
Podobne: Chiny: Dalsze aresztowania członków kościoła Linfen

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button