Ze świata

Chiny: Nowa legislacja w Hongkongu wywołuje również sprzeciw przywódców religijnych

Hong Kong

Były arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams, wraz z biskupami Kościoła Anglii dołączyli do grona przywódców religijnych, którzy umieścili swoje podpisy pod międzynarodowym pismem popartym przez setki liderów z całego świata, potępiających wydane przez Pekin nowe prawo o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu.

Chińska legislacja wzbudziła globalne oburzenie, prowadzące do zawiązania koalicji ponad 700 parlamentarzystów i dygnitarzy z ponad 36 krajów, łączących się przeciwko dokonanemu przez Pekin „rażącemu naruszeniu Wspólnej Deklaracji Sino-Brytyjskiej”.

Na czele koalicji stanął były gubernator Hongkongu, lord Chris Patten, oraz były sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, sir Malcolm Rifkind. Polityczne spektrum krytyki objęło tuziny obecnych i byłych, brytyjskich parlamentarzystów ze wszystkich partii, którzy wsparli pismo swoimi nazwiskami.

Międzynarodowi sygnatariusze listu to m.in. były premier Belgii, Guy Verhofstadt, oraz senatorowie USA, Marco Rubio i Ted Cruz.

Wśród chrześcijan, którzy podpisali oświadczenie, znajdują się: biskup Leeds Jego Ekscelencja ksiądz biskup Nick Baines, biskup Coventry Jego Ekscelencja ksiądz biskup Christopher Cocksworth, lord Alton z Liverpool’u, członkini parlamentu Fiona Bruce i były minister rządu Jonathan Aitken.

Oświadczenie głosi: „My, niżej podpisani, pragniemy wyrazić głęboki niepokój z powodu jednostronnego przedstawienia przez Pekin legislacji bezpieczeństwa państwowego w Hongkongu.

„To rozległy atak na autonomię miasta, praworządność i podstawowe wolności. Integralność doktryny 'jeden kraj, dwa systemy’ wisi na włosku.

„Przyczyną protestów jest uzasadniony żal zwykłych mieszkańców Hongkongu. Drakońskie prawa tylko pogorszą sytuację, zagrażając przyszłości Hongkongu jako otwartego, chińskiego, międzynarodowego miasta.

Jeśli społeczność międzynarodowa nie może zaufać Pekinowi, że dotrzyma słowa w kwestii Hongkongu, ludzie nie będą chcieli trzymać go za słowo w innych kwestiach.

„Życzliwe rządy muszą się połączyć, by powiedzieć, że to rażące naruszenie Wspólnej Deklaracji Sino-Brytyjskiej nie może być tolerowane”.

Lord Patten stwierdził, że oświadczenie pokazuje rosnące i powszechne, międzynarodowe oburzenie z powodu wprowadzenia przez chiński rząd legislacji bezpieczeństwa państwowego w Hongkongu.

„Szeroki zakres wsparcia, obejmujący wszystkie partie polityczne i cztery kontynenty, odzwierciedla zarówno powagę sytuacji, jak i ciągłe, jednolite, międzynarodowe poparcie dla zasady 'jeden kraj, dwa systemy'” – powiedział.

Pismo pojawia się w czasie, gdy prezydent Donald Trump usunął specjalny status Hongkongu w Ameryce w odwecie za wtrącanie się Pekinu w sprawy regionu i zagroził sankcjami władzom, które podważają wolność.

„Nasze działania będą mocne, nasze działania będą znaczące” – powiedział.

Dyrektor Open Doors USA, David Curry, ostrzegł przed szkodliwymi konsekwencjami dla wolności religijnej w Hongkongu, jeśli społeczność międzynarodowa nie zabierze głosu w imieniu jego mieszkańców.

„Jeśli wziąć pod uwagę poziom inwigilacji i presji, jakiej doświadcza kościół w Chinach, to niepokojące, że chrześcijanie w Hongkongu mogą mierzyć się z tymi samymi ograniczeniami” – powiedział Curry.

„Bardzo nas niepokoją restrykcje Chin nałożone na wolność religii i prawa człowieka” – stwierdził. „Sądzę, że Chiny błyskawicznie rozwijają, wprowadzają i eksportują wzór prześladowań, jaki pociągnie dalsze restrykcje w zakresie swobodnego praktykowania wiary w całym regionie, a nawet na świecie”.

„Możliwe, że w ciągu krótkiego czasu nie będzie prawdziwej wolności religii w regionach kontrolowanych przez Chiny” – dodał.

Autor: zespół Christian Today

Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button