Prześladowania

Chiny: nalot na kościół, chrześcijanie zatrzymani, literatura skonfiskowana

Chiny – zdjęcie symboliczne

W chińskim mieście Taiyuan władze przeprowadziły nalot na kościół domowy, konfiskując chrześcijańskie książki i zatrzymując kaznodzieję oraz pięć członków grupy, zebranej na studium biblijnym – poinformowano w raporcie.

Zgodnie z relacją International Christian Concern, amerykańskiej organizacji monitorującej prześladowania, w środę 30 grudnia wieczorem, prawie czterdziestu funkcjonariuszy państwowych otoczyło dom An Yankui, nauczyciela Kościoła Xuncheng w Taiyuan, stolicy prowincji Shanxi. Do zajścia doszło około półtora miesiąca po poprzednim nalocie na dom Yankui.

Funkcjonariusze zatrzymali wszystkich studiujących Biblię członków kościoła, po czym skonfiskowali ich stroje chóralne i książki, i zatrzymali kaznodzieję oraz pięć kobiet – donosi ICC.

Żona nauczyciela, Yao Conya, nie została zatrzymana ze względu na konieczność opieki nad dziećmi.

W Sylwestra około północy wypuszczono wszystkie kobiety; An Yankui pozostaje w areszcie w ramach 15-dniowego zatrzymania administracyjnego.

Kościół Xuncheng został założony przez mocno prześladowany Kościół Przymierza Wczesnego Deszczu z Chengdu.

Wspólnota na celowniku władz

Wspólnota Xuncheng znalazła się na celowniku władz prawdopodobnie z powodu związku z Kościołem Przymierza. 15 listopada przeżyła już jeden policyjny nalot na kościół, otrzymując nakaz rozwiązania.

W Chinach jest ponad 60 milionów chrześcijan, z których co najmniej połowa zbiera się w niezarejestrowanych lub „nielegalnych” kościołach podziemnych. Zgodnie ze Światowym Indeksem Prześladowań Open Doors USA, Chiny są jednym z najgorszych krajów na świecie pod względem prześladowania chrześcijan.

Gina Goh, dyrektor regionalna ICC w Azji Południowowschodniej, jakiś czas temu powiedziała, że obecnie, gdy religia w Chinach musi poddać się kontroli Komunistycznej Partii Chin i prezydenta Xi Jinpinga, „nie jest już zaskoczeniem, że kościół domowy postrzega się za wroga państwa i podejmuje przeciwko niemu zdecydowane kroki”.

Nie ujdzie mu na sucho

„Ślepota Chin na jej łamanie wolności religijnej musi być stale eksponowana, by Pekin wiedział, że dokonywanie tych złych czynów nie ujdzie mu na sucho” – powiedziała Goh.

Wcześniej, organizacja ChinaAid donosiła o zatrzymaniu w dniach 16-21 listopada Li Chunze, lidera kościoła domowego z Kunming w okręgu Panlong. Policja z Changqing zrobiła nalot na jego dom i oskarżyła jego wspólnotę o zakłócanie porządku w miejscach publicznych.

„Personel okręgowego biura do spraw religijnych poinformował, że uczestnictwo wierzących w czynnościach religijnych w miejscu niezatwierdzonym przez rząd jest nielegalne” – powiedział jeden z miejscowych chrześcijan.

Restrykcje religijne w Chinach wzrosły

Według raportu Pew Research Center z listopada 2020 roku, restrykcje religijne w Chinach wzrosły do rekordowego poziomu. Analitycy dowiedzieli się, że Chiny nadal mają „najwyższy wynik na Indeksie Restrykcji Rządowych, wśród wszystkich objętych studium 198 krajów i obszarów”.

Autor: Anugrah Kumar

Źródło: Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button