PrześladowaniaZe świata

Chiny: „Cyfrowe oblicze” prześladowań – społeczeństwo pod nadzorem

Ekspansja rządowych technologii inwigilacyjnych

Cyfrowa na smartfonie Chiny
Cyfrowa Biblia na smartfonie

W wielu krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, gwałtownie wzrasta wykorzystanie technologii nadzoru cyfrowego. Nowe formy inwigilacji, którym poddawani są chrześcijanie, uniemożliwiają im wypełnianie praktyk religijnych. Open Doors zebrało przykłady takich działań i zbadało ich wpływ na życie prześladowanych chrześcijan.

Nadzór i zastraszanie przy użyciu coraz bardziej wyrafinowanych środków

Grupa chrześcijan korzystała z platformy wideo, aby uczestniczyć w nabożeństwie przez Internet. Dzień później część z nich została wyprowadzona z domów w kajdankach – tak było w ostatnią Wielkanoc w Chinach. Jedynym powodem ich aresztowania było to, że brali udział w internetowym nabożeństwie.

„Prześladowania zmieniają formę z bezpośrednich ataków fizycznych na bardziej podstępne, bo odbywające się wewnątrz i za pomocą sieci internetowej” – mówi Jan Vermeer, dyrektor ds. komunikacji Open Doors w Azji. W ostatnich latach prześladowania weszły na inny poziom.

Określamy ja mianem „prześladowań 2.0”. „Bicie, więzienie i ataki tłumów nadal się zdarzają, ale teraz w coraz większej liczbie krajów azjatyckich obserwujemy zastraszanie w sieci, zniesławianie i inwigilację. Aby zastraszyć chrześcijanina, prześladowcy uciekali się do siły fizycznej. Dziś mają do dyspozycji bardziej wyrafinowane środki do monitorowania i zastraszania mniejszości religijnych”.

Pandemia Covid 19 dała silny impuls do ekspansji rządowych technologii inwigilacyjnych. Ale już wcześniej kościoły stały w obliczu ogromnych wyzwań, jak wyjaśnia Sonya* z Azji Środkowej:

„Często policja dowiaduje się o czasie i miejscu potajemnie organizowanych spotkań poprzez podsłuchy. Przeprowadzają naloty i aresztują chrześcijan. Zdarza się to bardzo często. W wyniku podsłuchu pewien pastor z Azji Środkowej został wezwany przez służby bezpieczeństwa i zagrożono mu deportacją z kraju. Nie mogę wymienić nazwisk ani krajów ze względów bezpieczeństwa, ale zdarza się to bardzo często”.

Chrześcijanie pod internetowym pręgierzem

Podczas gdy agencje państwowe wywierają presję na chrześcijan poprzez inwigilację i ukierunkowane blokowanie treści chrześcijańskich, propagandyści wrodzy chrześcijanom wykorzystują media społecznościowe do wywierania na nich presji poprzez dezinformację, podżeganie do przemocy i nawoływanie do nienawiści wobec chrześcijan, przy czym szczególnym celem ataków są pastorzy i przywódcy kościelni.

W styczniu katolicka agencja informacyjna UCAN doniosła o rozprzestrzenianiu się w Chinach pogłosek, jakoby działalność religijna chrześcijan była przyczyną rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Caleb*, również z Chin, opowiedział nam inną historię: „Obudziłem się pewnego ranka i zobaczyłem, że wszyscy znajomi opuścili grupy na portalach społecznościowych. Zacząłem dopytywać, dlaczego tak się stało i dowiedziałem się, że krążyły pogłoski, że rząd zamierza rozprawić się z członkami tych grup, więc wielu ludzi na wszelki wypadek je opuściło. Jednak potem nic się nie wydarzyło”.

Incydent ten ilustruje powszechne niebezpieczeństwo, które autor Klaus Schwab podsumowuje w następujących słowach: „Ci, którzy wiedzą, że są pod nadzorem, zachowują się bardziej konformistycznie i ulegle”.

„My po prostu działaliśmy dalej”

Pastor Huang z Wuhan mówi, że w szczytowym okresie pandemii władze wyraźnie zakazały organizowania spotkań i nauczania biblijnego online.

„Ale tak naprawdę nie egzekwowali tego i nie zamknęli naszej strony internetowej, więc po prostu działaliśmy dalej. Próbowali nas ograniczać na różne sposoby […]. Zabronili nam prowadzenia nabożeństw internetowych i spotkań modlitewnych, ale oczywiście dalej robiliśmy swoje”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Chiny zajmują 17 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach:

  • Dziękuj za liczne działania wielu chińskich chrześcijan, którzy nie dają się zastraszyć groźbie wszechobecnej inwigilacji.
  • Módl się za wszystkie wspólnoty i osoby, które ze względu na prześladowania nie mogą aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła.
  • Módl się, aby Jezus obdarzył mądrością i pomysłowością chrześcijan w Chinach i innych krajach Azji, aby potrafili żyć zgodnie z wiarą i dzielić się Ewangelią pomimo zwiększonej kontroli państwa.
  • Módl się również za wszystkie osoby kontaktowe i pracowników Open Doors, którzy muszą znaleźć nowe sposoby służenia prześladowanym chrześcijanom w obliczu nowych form prześladowań.

za Open Doors
Dlaczego Chiny czują się tak zagrożone przez chrześcijan?

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button