PrześladowaniaZe świata

Chiny: cierpią chrześcijanie wcześniej wyznający islam

ChinyNajbardziej uciskaną grupą wśród wierzących w Chinach są chrześcijanie wcześniej wyznający islam. W większości regionów Chin chrześcijanie od lat żyją swoją wiarą stosunkowo bez ucisku. Jednak w obszarach przesiąkniętych islamem na zachodzie kraju chiński rząd prowadzi silną kontrolę, aby przeciwdziałać islamskiemu ekstremizmowi i zagranicznym wpływom w sprawach religii. Poza tym wiara w Jezusa w społeczeństwie muzułmańskim to hańba dla rodziny i zdrada wspólnoty. Przykład Reny* pokazuje jak trudne jest prowadzenie normalnego życia w takiej sytuacji.

Wykluczenie z rodziny

Rena nawróciła się niedługo po 20-tce. Gdy opowiedziała o tym swojej rodzinie, została zwyzywana i wyrzucona z domu. Podczas gdy wiele jej przyjaciółek pobierało się i zakładało rodziny, ona pozostawała sama. Była przekonana, że jej przyszły mąż musi podzielać jej wiarę w Jezusa. Gdy poznała Jessa* wyjaśniła mu, że będzie mogła go poślubić tylko wtedy, gdy zdecyduje się na życie z Chrystusem. „Tak naprawdę było mi obojętne kim był ten Jezus”, wyjaśnia Jess. „Chciałem ją po prostu tylko poślubić”. Poszedł więc razem z Reną do lidera wspólnoty składającej się z chrześcijan wcześniej praktykujących islam i poprosił o chrzest. Ale po ślubie nie chciał mieć nic wspólnego z Jezusem i kościołem. Rena czuła się oszukana. Kłócili się każdego dnia. „Stłukliśmy wiele talerzy i kubków”, wspomina Rena.

Ucieczka w góry

Pośród kryzysu Jess zaczął jednak czytać Biblię. Głęboko poruszony zdecydował pójść za Jezusem. Gdy dowiedzieli się o tym jego bracia, pobili go, wyrzucili z domu razem z jego żoną i małym synkiem i odebrali im ich bydło. Jess i Rena nie mieli pieniędzy, ubrań i dachu nad głową. „Przypomniałem sobie, że moi rodzice mają opuszczony dom w górach” opowiada Jess. Okna były zepsute, nie było ani wody ani prądu, ale nie mieliśmy innego wyboru. „Czy naprawdę warto?”, zapytała Rena. „Jezus jest tego wart!”, odpowiedział jej wtedy Jess. Dzięki wsparciu Open Doors mężczyzna może zarabiać na rodzinę jako handlarz uliczny, ale życie w takim odlegle położonym domu nie jest łatwe.
*Imię zmienione

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Chin!

• Dziękujmy za chińskich chrześcijan nawróconych z islamu, takich jak Rena i Jess, którzy mimo trudności trwają przy Jezusie.
• Módlmy się o wzmocnienie w wierze dla tych chrześcijan oraz możliwości głoszenia Ewangelii.
• Módlmy się za chrześcijan nawróconych z islamu, którym bardzo trudno jest znaleźć męża lub żonę i zarobić na utrzymanie siebie i rodziny.

13 listopada 2016 roku odbywa się coroczny Dzień Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan, które Open Doors. Zamów już dziś bezpłatne materiały i zorganizuj wraz ze swoją wspólnotą specjalne nabożeństwo.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker