PrześladowaniaZe świata

Chiny: Chrześcijańscy Ujgurzy też prześladowani

ChinyUjgurzy to nie tylko muzułmanie. W chińskim regionie Xinjiang sytuacja chrześcijan jest dużo gorsza niż muzułmanów

Obcy w swoim kraju

Liczba Ujgurów w autonomicznym regionie Xinjiang wynosi 8,9 mln. Właściwie większość z nich to muzułmanie. Niemal wszyscy, jak przekonują media. Niemal… ponieważ żyje wśród nich także nieznaczna grupka chrześcijan. Około 400 konwertytów z islamu na chrześcijaństwo. Chrześcijanie są pod wielką presją rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lokalnych duchownych, władz. Zazwyczaj są wyrzucani poza nawias społeczny. Istnieje oczywiście Kościół w tym regionie. To, wg najnowszych szacunków nawet 850 tys. chrześcijan. Jednak są to Chińczycy Han. Zgodnie z zarządzeniem władz lokalnych, żaden Ujgur nie może uczestniczyć w nabożeństwach i mszach św. na tym obszarze. Zakazane jest także dystrybuowanie materiałów religijnych w ich języku. Dlatego większość nawróconych z islamu Ujgurów zbiera się we własnym gronie, w Kościołach domowych ryzykując aresztowanie, grzywny, wypędzenie. Władze w Chinach dość restrykcyjnie traktują wszystkich chrześcijan, ale w regionie Xinjiang rygor i kontrola chrześcijan są znacznie dotkliwsze.

Fala modlitwy

Nawrócenia Ujgurów zaczęły się w 1990 r. Powstawały wówczas ich pierwsze wspólnoty i Kościoły domowe. Obecnie zainteresowanie ich losem ucichło. Dlatego chrześcijanie oraz aktywiści skupieni wokół inicjatywy postanowili zainteresować wolny świat losem chrześcijańskich Ujgurów i rozpoczęli kampanię modlitewną, która trwa od 1 marca do 21 marca. To początek Nowego Roku dla tego ludu.

Alimjan więzień sumienia

Przypadek Alimjan Yimit

Mija rok od kiedy 39-letni lider Kościoła domowego w Kashgar, pastor Alimjan Yimit został oskarżony, a następnie skazany przez chiński reżim totalitarny na długie lata więzienia. Początkowo oskarżono go o separatyzm i nielegalną działalność religijną, ale później zmieniono oskarżenie na „wspieranie i sprzedawanie ważnych informacji państwowych obcym elementom i wrogom ludu”. Yimit został skazany na 15 lat więzienia w Urumqi 6 marca 2011 r. Jest mężem Gülnur i ojcem dwóch chłopców, w wieku dwunastu i pięciu lat. Rodzina ma prawo go odwiedzać, ale warunki więzienia nr 3 w Urumqi są ciężkie, bo chociaż dochodzi do odwiedzin członków rodziny, to spotkania te odbywają się przez okno, bez możliwości fizycznego kontaktu. Wyjątkiem są święta. Przed żoną pastora wiele wyzwań dnia codziennego, jako osamotniona matka i żona musi sama wychowywać dzieci i troszczyć się o ich byt. Matka Alimjana to również dzielna kobieta w wieku 70 lat. Jest dumna ze swego syna. Walczy też o jego uwolnienie, niezłomnie odwiedzając sądy, urzędy, wysyłając listy do ważnych osobistości.

Prośby modlitewne:

• Módlmy się za maleńką chrześcijańską wspólnotę Ujgurów w Xinjiang. Są pod wielką presją państwa i społeczeństwa.

• Módlmy się o wielką mądrość dla chrześcijańskich Ujgurów. Niech zgłębiają Słowo Boże, zdobywają wiedzę o Bogu i o Prawdach chrześcijańskich. Ponoszą wielkie ryzyko, więc prośmy, aby otrzymali doskonałą ochronę z nieba.

• Módlmy się za chrześcijańskich Ujgurów, aby zdobyli więcej materiałów religijnych w swoim rodzinnym języku, ponieważ bardzo trudno dotrzeć z nimi do potrzebujących duchowej strawy.

• Módlmy się także o rozwój i dostępność potrzebnych i niezbędnych materiałów dla Ujgurów. Módlmy się o coraz lepsze tłumaczenia Słowa Bożego w ich języku.

• Módlmy się za Alimjana, który odsiaduje wyrok 15 lat wiezienia w Urumqi, za czyny, których nie popełnił.

• Podtrzymujmy naszą modlitwą żonę Alimjana, Gülnur i jego dwóch synów, aby poradzili sobie z trudną sytuacją. Módlmy się o radość i siły, które wypełnią ich codzienne życie.

• Módlmy się o odwagę, siły i zdrowie dla matki Alimjana.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button