Ze świata

Chiński rząd usuwa słowo „Biblia” z powieści Robinson Crusoe i aresztuje sprzedających Biblie audio

BibliaWładze w Chinach nie przestają tępić chrześcijańskiej wiary, tym razem przez usuwanie z opowiadań w szkolnych podręcznikach słów odnoszących się do wiary.

Według organizacji monitorującej prześladowania The Barnabus Fund, chiński rząd usankcjonował usuwanie słów „Bóg”, „Biblia” i „Chrystus” z popularnych powieści, takich jak Robinson Crusoe i Dziewczynka z zapałkami.

Wymienione opowieści są częścią wprowadzonego w Chinach, nowego podręcznika, którego celem jest pomóc uczniom „zrozumieć inne kultury”, jak informuje ministerstwo edukacji.

Jak te słowa są usuwane?

W osiemnastowiecznej, klasycznej powieści Daniela Defoe, rozbitek Robinson Crusoe znajduje we wraku statku trzy Biblie. To ważny moment w narracji, gdyż od tej pory, przebywający na wyspie i zdany na własne siły Crusoe zaczyna posługiwać się wersetami jako moralnym kompasem i narzędziem duchowej odnowy. Jednak w zredagowanej, chińskiej wersji zaznaczono, że Crusoe trafił po prostu na „kilka książek”, tym samym niszcząc pomysł autora o odkryciu przez rozbitka tekstów duchowych, nie mówiąc już o przekazie, że ich treść miała na niego jakikolwiek pozytywny wpływ.

W Dziewczynce z zapałkami, duński autor Hans Christian Anderson umieścił słowa: „Gdy gwiazdy spadają, dusza odchodzi, by być z Bogiem”. Natomiast w wersji chińskiej czytamy: „Gdy gwiazdy spadają, człowiek opuszcza ten świat”.

W końcu, w opowiadaniu Antona Czechowa Wańka znajduje się fragment o odmawianej w kościele modlitwie, w której kilka razy wymienia się słowo „Chrystus”. W chińskiej wersji, ten termin został całkowicie usunięty.

Reforma chrześcijaństwa w zgodzie z celami partii

Od kilku lat, Chiny starają się pozbawić chrześcijaństwa wszelkiego wpływu politycznego czy społecznego. Próbując zdobyć całkowite oddanie swoich obywateli, rząd wciąż zachęca ich do pełnego zaufania komunistycznemu reżimowi. Władze nieustannie przypominają ludziom, by odwrócili się od Chrystusa, a w zamian złożyli przysięgę całkowitej wierności prezydentowi Xi Jinpingowi.

W zeszłym roku rząd ogłosił, że dokona reinterpretacji chrześcijaństwa zgodnie ze swoim manifestem ideologicznym – proces zwany „sinizacją” lub „schińszczeniem”.

Chiński rząd oznajmił, że studiowanie chrześcijańskich wersetów biblijnych będzie dozwolone tylko wtedy, jeśli sposób ich interpretacji będzie promować i potwierdzać „podstawowe wartości socjalizmu”.

Aresztowania chrześcijan rozprowadzających Biblie audio

Według danych organizacji monitorującej prześladowania International Christian Concern, chińskie władze aresztowały siedmiu pracowników sklepu elektronicznego z powodu sprzedaży Biblii audio. Pracownicy, którzy prawdopodobnie są chrześcijanami, zostali aresztowani pod zarzutem „nielegalnych operacji biznesowych”, o czym poinformował ojciec Francis Liu z Chińskiej Chrześcijańskiej Społeczności Sprawiedliwości.

Jak podaje organizacja wpierająca chrześcijan Open Doors UK, w tym kraju Dalekiego Wschodu żyje około 97,2 miliony chrześcijan.

Autor: Will Maule, Faithwire

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.