Ze świata

Chile: Kongres odrzucił liberalizację aborcji

Chile

Izba poselska w Chile odrzuciła wniosek o depenalizację aborcji w pierwszych 14 tygodniach ciąży.

Pod koniec września posłowie zdecydowali o sprawdzeniu i przedyskutowaniu projekt ustawy – to reakcja na liberalizację w sąsiedniej Argentynie. Po jednej intensywnej debacie z 65 głosami przeciw, 62 „za” i jednym wstrzymanym kongres postanowił nie kontynuować pracy nad projektem ustawy.

Aprobata Izby Niższej doprowadziła do pojawienia się tej kwestii we wrześniu w nagłówkach gazet, np.: «Chile wykonuje pierwszy krok w stronę depenalizacji aborcji» – przedwcześnie, jak się teraz okazało – senat odrzucił ten projekt.

W 2017 r. chilijski kongres pod przewodnictwem socjalistycznego rządu Michaella Bacheleta zaaprobował legalizację aborcji w trzech przypadkach: gdy zagrożone jest życie matki, gdy ciąża jest efektem gwałtu lub gdy płód wskazuje na komplikacje.

Urzędujący chilijski prezydent Sebastian Piñera opowiedział się przeciwko rozszerzeniu «prawa» ws. aborcji.

Nie kopiować zagranicy

Posłowie, którzy opowiadają się za ochroną życia nienarodzonego ucieszyli się z rozstrzygnięcia. Diego Schalper z «Partii Narodowego Odnowienia», mówi, że «kobieta ma prawo do swojego ciała ale nienarodzone dziecko nie jest jego częścią». «Nie chciałbym aby w Chile popełniano przestępstwa tylko dlatego, że jest ono dozwolone zagranicą.», i wskazuje na decyzję ze stycznia 2021 w sąsiedniej Argentynie, która doprowadziła do tego, że w chilijskim parlamencie ponownie wszczęto dyskusję.

Rosario Corvalán, pracująca w organizacji pozarządowej «Wspólnota i sprawiedliwość», mówiła do swoich przyjaciół o wyniku oraz o przesłaniu, które przekazała opinii publicznej. «Powinniście przestać informować nas, że większość obywateli chce tej ustawy, ponieważ nasi przedstawiciel wypowiedzieli się i nie chcą aborcji», podkreśliła.

Data: 12.12.2021
Autor: Reinhold Scharnowski
Źródło: Livenet / Evangelical Focus / Tagespost
tłum. Joanna S.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button