Z kraju

Bydgoski Festiwal Gospel 7-8 VI

Bydgoski Festiwal Gospel Bydgoski Festiwal Gospel (7-8 VI). 150 muzyków z kraju i zagranicy przyjedzie do Bydgoszczy, by uwielbiać Pana i dzielić się ewangelią. Na początku czerwca odbędzie się Bydgoski Festiwal Gospel. To pierwsza, tak duża impreza chrześcijańska w regionie. Organizatorem koncertów jest Kościół Ewangelicznych Chrześcijan, który do współpracy zaprosił lokalne zbory. W ten sposób oprócz muzyków ze Stanów Zjednoczonych czy Czech, będzie można usłyszeć również lokalnych wykonawców.

Podczas dwudniowej imprezy wystąpią artyści skupieni wokół pastora Richarda Dietricha, organizatora słynnej trasy koncertowej The Promnitz Tour. Pastor Richard to posiadający polskie korzenie magnat spokrewniony, z brytyjską rodziną królewską. Przysługuje mu tytuł hrabiowski, a dzieje jego rodu sięgają XV wieku. Jego utalentowani przodkowie mieli powiązania z Janem Sebastianem Bachem, a posiadłość von Promnitzów w Żarach odwiedzał m.in. August II Mocny, by posłuchać pięknych kantat, komponowanych już wtedy na chwałę Boga. Rodzina von Promnitzów odegrała wielką rolę w promowaniu sztuki na ziemiach Polskich. To z ich inicjatywy organizowane były koncerty przy współpracy słynnego kompozytora Georga Philippa Telemanna, który swego czasu był kapelmistrzem von Promnitzów.

Obecnie, pastor Richard i jego żona Brenda, choć na stałe mieszkają w USA, dalej kultywują rodzinne tradycje rozpowszechniania dobrej muzyki w Polsce. Organizują bezpłatne koncerty w ramach trasy Von Promnitz Tour. Chcą w ten sposób zaprezentować swoim słuchaczom to, co w muzyce amerykańskiej, zaliczanej do nurtu muzyki chrześcijańskiej jest najciekawsze. Do współpracy zapraszają utalentowanych artystów, reprezentujących rozmaite style. Nie boją się zestawiać obok siebie hip-hopu, country czy jazzu. Zawsze pamiętają jednak, by swoim talentem służyć Bogu. W czerwcu będzie okazja, by usłyszeć ich w Bydgoszczy.

Na scenie zagoszczą m.in.:

Jason Harms – wysokiej klasy profesor jazzu z Berkley University, a przy tym gitarzysta i piosenkarz,

Zae da Blacksmith – pochodzący z Salwadoru artysta, który wprowadzi bydgoskich słuchaczy w klimat amerykańskiego hip-hopu. Zae w latach 80 wyemigrował z rodziną do Miami. Jego muzyka odzwierciedla bogaty bagaż doświadczeń. Życie spędzone na ulicach obcego miasta, los emigranta, przeżycia z czasów wojny domowej i balansowanie na granicy prawa – to wszystko stało się kanwą, na której artysta tworzy swoją muzykę. Obecnie Zae mieszka w Filadelfii. Na bydgoskiej scenie towarzyszyć mu będzie DJ Essence (Electronic DJ)

Grayshot – grupa grająca chrześcijański pop i rock, tworzą ją dwaj bracia – Aaron i Christian Ankrum. Swoją nazwę wzięli od miejscowości, z której wywodził się ich dziadek. Talent odziedziczyli w genach. Matka – nauczycielka muzyki i dyrektorka chóru, ojciec nauczyciel teatru i reżyser musicali. W wieku 8 lat Aron grał już wyśmienicie na pianinie i pisał piosenki. Założył szybko zespół z lokalnymi muzykami, do którego niebawem dołączył jego brat, uzupełniając band o gitarę basową. Kiedy bracia podrośli założyli Grayshot, zaczęli też nagrywać pierwsze poważne utwory. Tworzą obecnie muzykę łączącą w sobie liryczne teksty z popową lub rockową oprawą, wpisaną w nurt muzyki chrześcijańskiej.

Jess French and the Crossworks – grupa wykonująca muzykę country. Lider Jason French, to utalentowany muzyk, prowadzący szkołę uwielbienia dla ludzi w różnym wieku. Uczy ich warsztatu oraz tego, jak oddawać Bogu chwałę. Oprócz tego, że sam tworzy muzykę, jest też producentem i mentorem dla wielu młodych artystów.

Elizabeth Hunnicutt – piosenkarka i autorka tekstów w klimacie akustycznego folka. Śpiewa o osobistych uczuciach, z których najważniejsza dla niej jest wiara. Wychowała się na farmie w stanie Nebraska. Śpiewa nie tylko podczas koncertów – jest również liderem uwielbienia w lokalnym kościele.

Choir Betel University of Saint Paul University w Minneapolis – to grupa licząca 80 osób, którą będzie można usłyszeć w bydgoskiej farze przy Starym Rynku,
Beau and Regan – duet grający akustycznego rocka,
Burnin Phoenix (alternative rock),
Chór z Cieszyna „Nowa pieśń”,
Zespół Pomoc Duchowa,
Baptyści – Kosmo&Pees (polski hip–hop z Bydgoszczy)
Zespół ze Zboru „Betel” z Bydgoszczy,
Teatr Pantomimy „Dar” (przedstawienia: „Sen lalkarza”, „Puzzle”).

Festiwal w Bydgoszczy potrwa dwa dni:

7 czerwca od godz. 17:00 do 21:00
8 czerwca od godz. 14:30 do 21:00

Impreza odbędzie się w dwóch miejscach w pobliżu Starego Rynku– na Wyspie Młyńskiej oraz w starej farze.

Wstęp na Festiwal jest wolny,
wydarzeniu patronuje Radio Chrześcijanin

Monika Jendrzejewska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.