Ze świata

Burkina Faso: Uprowadzona zakonnica uwolniona z rąk islamistów

83-letnia zakonnica prawie pięć miesięcy była przetrzymywana przez porywaczy

Zdjęcie symboliczne: Kościół w Kaya na północy Burkina Faso

Siostra Suellen Tennyson (83) została uprowadzona przez uzbrojonych mężczyzn w Yalgo w północnym Burkina Faso na początku tego roku. 31 sierpnia diecezja poinformowała o szczęśliwym zakończeniu tej dramatycznej historii  – dobre wiadomości to rzadkość w ogarniętym walkami kraju.

Okoliczności uwolnienia nie zostały ujawnione

Théophile Naré, biskup diecezji Kaya, powiedział: „Z wielką radością i wdzięcznością informujemy, że siostra Suellen Tennyson została uwolniona z rąk porywaczy”. Według biskupa Tennyson zakonnica jest obecnie w bezpiecznym miejscu i cieszy się dobrym zdrowiem.

„W tej chwili nie mamy żadnych informacji na temat okoliczności jej uwolnienia” – powiedział biskup w oświadczeniu prasowym. Biskup podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia zakonnicy. Lokalni partnerzy Open Doors w Burkina Faso potwierdzili dobre wieści.

Siostra Suellen (83) mieszka w Yalgo od października 2014 roku i prowadziła ośrodek zdrowia dla okolicznych mieszkańców. 5 kwietnia 2022 roku uzbrojeni mężczyźni wtargnęli na teren wspólnoty Świętego Krzyża, do której należy siostra Suellen. Po zdewastowaniu pomieszczeń i uszkodzeniu samochodu wspólnoty, mężczyźni uciekli, zabierając ze sobą 83-latkę.

Miejscowi chrześcijanie coraz częściej prześladowani przez islamistów

Podejrzewa się, że porywacze należą do jednego ze zbrojnych ugrupowań ekstremistycznych działających na północy kraju. Już wcześniej w tym regionie Burkina Faso dochodziło do brutalnych ataków islamistów. Presja na chrześcijan narasta od lat; w szczególnie trudnej sytuacji są byli muzułmanie.

Z powodu działalności islamskich grup ekstremistycznych zamknięto setki kościołów. Z wielu wiosek wypędzono mieszkających tam chrześcijan. Wiele instytucji społecznych prowadzonych przez kościoły lub organizacje chrześcijańskie, jak np. szkoły, również zaprzestało działalności. Sytuacja chrześcijan różni się w zależności od regionu: najbardziej dotknięte są północne i wschodnie części kraju, zwłaszcza poza dużymi miastami.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Burkina Faso zajmuje 32.miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Burkina Faso!

  • Podziękuj za uwolnienie siostry Suellen Tennyson i jej dobre samopoczucie.
  • Módl się za chrześcijan, którzy uciekli przed islamistami lub zostali dotknięci aktami przemocy: o uzdrowienie ran fizycznych i emocjonalnych oraz umocnienie w wierze.
  • Módl się za Kościół Jezusa w Burkina Faso, aby nie osłabł w obliczu rosnącej presji, ale aby trwał silny w jedności.
  • Módl się za islamistów, aby otworzyli się na nowe życie z Jezusem i odstąpili od nienawiści i przemocy.

Źródła: Fides, Open Doors
Za Open Doors

Podobne: Burkina Faso: Po czasach cierpienia jest dziś świadectwem wierności Boga

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button