Ze świata

Brytyjska agencja ponawia śledztwo w sprawie lekarza (chrześcijanina), który modli się z pacjentami

lekarz

Brytyjska agencja nadzoru ponownie rozpatruje swoją decyzję o zamknięciu sprawy przeciwko lekarzowi chrześcijaninowi, którego oskarżono o naruszanie zasad etyki zawodowej poprzez modlenie się z pacjentami.

Doktorowi Richardowi Scottowi z kliniki Bethesda Medical Centre w hrabstwie Kent groziła utrata prawa do wykonywania zawodu, kiedy w zeszłym roku wpłynęła na niego skarga.

Scott, pracujący jako internista, został poddany dochodzeniu, które miało sprawdzić jego zdolność do wykonywania zawodu w profesjonalny sposób. Śledztwo prowadziła organizacja zwana Główną Radą Medyczną (GMC, ang. General Medical Council), odpowiedzialna m.in. za oficjalny rejestr brytyjskich lekarzy. Miało to miejsce po tym, kiedy skargę na Scotta złożyła grupa Narodowe Społeczeństwo Świeckie (NSS, ang. National Secular Society), opowiadająca się za zdecydowanym rozdziałem kościoła od państwa.

Grupa twierdziła, że przez modlitwę Scott sprawił, że jeden z pacjentów poczuł się niekomfortowo. Zarzut przedstawił NSS przyjaciel pacjenta, nie zaś sam pacjent.

W zeszłym miesiącu, po trzymiesięcznym dochodzeniu, GMC stwierdziła, że skarga nie była zasadna, jako że „nie znaleziono dowodów potwierdzających, że dr Scott rozmawia o wierze w sytuacjach, kiedy pacjent sobie tego nie życzy lub że kontynuuje rozmowę na temat wiary, kiedy pacjent wyraźnie zaznaczył, że nie chce o tym dyskutować”.

Podczas tego dochodzenia Scotta reprezentowali prawnicy z Chrześcijańskiego Centrum Prawnego (ang. Christian Legal Centre), organizacji, która zajmuje się pomocą prawną dla chrześcijan. Prawnicy ci ocenili decyzję GMC o zamknięciu sprawy lekarza jako „zapewnienie, że chrześcijańscy lekarze i inni specjaliści w Wielkiej Brytanii mogą dzielić się swoją wiarą w miejscu pracy bez strachu o bycie zwolnionym”.

Jednak GMC zmieniła decyzję w sprawie Scotta po tym, jak grupa NSS podważyła ją i złożyła nowe dowody mające wskazywać na to, że lekarz „otwarcie lekceważy wyznaczone przez radę zasady etyki zawodowej”.

GMC potwierdziła, że zastanowi się nad swoją decyzją w oparciu o zasady rady. Regulamin stanowi, że w razie pojawienia się nowych dowodów możliwe jest ponowne rozpatrzenie sprawy.

NSS twierdziło, że pacjenci Scotta skarżyli się, że lekarz naciska na nich w kwestiach religijnych.

Ponadto NSS wskazało na wywiad przperowadzony w zeszłym miesiącu przez Daily Mail, w którym Scott powiedział, że w przeszłości rozmawiał na temat wiary z 40 pacjentami i tylko około 10 złożyło w związku z tym skargę. Jedno z takich zażaleń z 2012 r. trafiło do GMC.

W grudniowym wywiadzie z BBC Radio Kent Scott powiedział, że jako lekarz chrześcijanin musi pamiętać, „kto jest jego prawdziwym szefem”.

– Nie jest to Główna Rada Medyczna, tylko Jezus Chrystus – powiedział Scott. – I jestem gotów zaryzykować na rzecz Jezusa, bo widzę, jak bardzo pacjenci mogą na tym skorzystać.

Zasady etyki zawodowej ustalone przez GMC mówią, że personel medyczny może rozmawiać z pacjentami o swoich osobistych przekonaniach tylko wtedy, kiedy pacjent bezpośrednio o nie zapyta lub zasygnalizuje, że jest otwarty na rozmowę na temat religii.

Zasady nie pozwalają, aby personel medyczny nakładał na pacjentów swoje „przekonania i wartości”, ponieważ może to „wywołać niepokój”.

– Ostatnie wypowiedzi doktora Scotta wskazują jasno, że gardzi zasadami wyznaczonymi przez GMC i uważa, że jest ponad prawem, które ma chronić pacjentów – powiedział Stephen Evans, przewodniczący NSS. – Bycie ewangelikalnym chrześcijaninem nie powinno zwalniać go z trzymania poziomu, którego oczekuje się od wszystkich lekarzy pracujących w Wielkiej Brytanii.

Tim Dieppe działający na rzecz organizacji Christian Concern powiedział w rozmowie z Catholic News Service, że organizacja GMC nie powinna była w ogóle podejmować skargi złożonej przez NSS.

– Myślę, że będzie to bardzo przykre, jeśli zdecydują się ponownie rozpatrzyć sprawę – powiedział wtedy Dieppe. – Jesteśmy pewni, że Richard nie zrobił nic złego.

Dieppe nazwał skargę NSS kampanią wymierzoną przeciw Scottowi.

Autor: Samuel Smith

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button