Ze świata

Brytyjczycy uważają swoje państwo za chrześcijańskie

budynek kościelny

Według przeprowadzonego przez YouGov badania większość Brytyjczyków, także tych niewierzących, nadal uważa Wielką Brytanię za państwo chrześcijańskie.

Przeprowadzone badanie wśród wierzących i niewierzących, młodych ludzi i osób starszych

Respondentów było 2169. 56% z nich powiedziało, że uważa Wielką Brytanię za kraj chrześcijański. Tak orzekło łącznie 69% chrześcijan.

Opinię tę podzielało 47% wyznawców innych religii i 49% niewierzących.

Młodzi ludzie w wieku 16-24 lat byli jednak podzieleni w tej kwestii. Na pytanie, czy Wielka Brytania to kraj chrześcijański, 41% odpowiedziało twierdząco, a 39% zaprzeczyło.

Wraz z wiekiem respondenta rosło prawdopodobieństwo, że uzna Wielką Brytanię za kraj chrześcijański. Wśród osób w wieku 25-39 lat ze stwierdzeniem tym zgodziło się 53%. Jeśli zaś chodzi o osoby powyżej 60. roku życia, 61% odpowiedziało twierdząco. Badanie wykazało też, że Brytyjczycy są za tym, aby Boże Narodzenie i Wielkanoc pozostały świętami państwowymi niezależnie od tego, ile osób faktycznie je świętuje.

Wśród osób nieidentyfikujących się jako chrześcijanie aż 80% było za tym, aby Boże Narodzenie pozostało świętem państwowym. 74% zaś wyraziło taką samą opinię odnośnie Wielkiego Piątku i Niedzieli Wielkanocnej.

Szkolna edukacja i organizowanie jasełek

Respondenci pochlebnie wyrażali się też w temacie organizowanych przez brytyjskie szkoły jasełek. 45% badanych stwierdziło, że silnie temu aprobuje, a 1/3 z nich, że aprobuje w pewnym stopniu. Jedynie 12% osób było przeciwnych organizowaniu przez szkoły jasełek.

Jeśli jednak chodzi o nauczanie w szkołach, jedynie 1/3 Brytyjczyków stwierdziła, że dzieci powinny uczyć się więcej o świętach chrześcijańskich, niż o świętach innych religii. 53% uważało, że powinny uczyć się tyle samo o świętach chrześcijańskich, jak o innych.

Źródło: Christian Today

Inne
Wielka Brytania: Wzrost zainteresowania Kościołem w czasie COVID-19

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button