ŚwiadectwaZe świata

Bóg czyni cuda wśród ludzi z najstarszego plemienia w Ugandzie

Bóg czyni cudaPo raz pierwszy na przestrzeni wieków oddalone afrykańskie plemię nazywane Pigmejami Batwa zostało przedstawione Jezusowi Chrystusowi.

„Paliliśmy, piliśmy, zajmowaliśmy się czarami”, powiedział Jovanis Nyirakayanje, Pigmej Batwa. „Byliśmy czcicielami diabła”.

Przez wieki Pigmeje Batwa byli mieszkańcami lasów deszczowych, którzy mieszkali w jaskiniach i drzewach podczas polowań w dżunglach równikowych Afryki.

„Żyliśmy jak zwierzęta w dżungli”, powiedział Nyirakayanje.

Dr. Scott Kellermann, amerykański lekarz, studiuje życie plemienia Batwa.

„Oni są bardzo mali”, powiedział Kellermann, który utworzył The Kellermann Foundation. „Mają zazwyczaj cztery i pół stopy. Polowali ze strzałami z końcówkami umoczonymi w truciźnie lub z siatkami, zbierają owoce z drzew i korzenie z ziemi”.

Życie Batwa obracało się wkoło lasów  Bwindi południowo-zachodniej Ugandy.

„W rzeczywistości oni są z wieku pre-kamiennego”, wyjaśniła Kellermann. „Nie mieli narzędzi kamiennych więc dlatego znaleziono mało zapisów na temat Batwa”.

Jak ludzie Batwa utracili życie

Plemię Batwa jest znane jako „opiekunowie lasu”. “Ale to wszystko zmieniło się w 1992 roku, gdy rząd w Kampali, stolicy Ugandy, zdecydował zmienić ich siedlisko w park narodowy i miejsce Światowego Dziedzictwa dla zagrożonych wyginięciem goryli górskich.

Jest około 750 goryli górskich na świecie a 350 żyje w lasach Bwindi.

„Rezultat był taki, że Batwa zostali wyeksmitowani z lasu”, powiedział Kellermann.

Po stuleciach życia w jaskiniach i drzewach Batwa zostali uchodźcami – bez tytułu do ziemi, bez żywności, ubrania i żadnego schronienia.

Tysiące z nich wyszło z dżungli do świata, który obrócił się przeciwko nim.

Tugume Gerald i jego żona Barbara zdecydowali wkroczyć i pomóc niektórym bezdomnym i niezamożnym z plemienia Batwa.

„Ludzie nawet nie chcieli im dać pracę ponieważ może myśleli, że ci Pigmeje są jak zwierzęta”, wyjaśnił Gerald.

Para przynosi Ewangelię do Batwa

Para przeprowadziła się ze swojego domu ze stolicy Ugandy do małej wioski Kisoro, na brzegu dżungli równikowej, aby zacząć służbę pomiędzy  Pigmejami.

„Rozpocząłem głosząc przesłanie nadziei dla osób bez nadziei”, powiedział Gerald.

Rezultat, jak mówi Gerald, był transformacyjny. Setki ludzi z plemienia Batwa usłyszały o Jezusie po raz pierwszy.

Nyirakayanje był jednym z pierwszych nawróconych osób.

„To był pierwszy raz kiedy ktokolwiek powiedział nam o Jezusie”, powiedział Nyirakayanje dla CBN News. „Byliśmy sługami diabła ale potem usłyszeliśmy, że Chrystus umarł za nasze grzechy i to zmieniło nasze życie!”

Dołączył do zespołu Geralda jako ewangelista.

„Dlatego moi drodzy przyjaciele i koledzy przyjaciele, pokazuję wam  Chrystusa, którego przyjąłem. Byłem pijakiem. Byłem palaczem”, powiedział Nyirakayanje grupie plemion Batwa, gdy siedział na wzgórzu.

Od tego czasu wielu ludzi z Batwa było ochrzczonych.

Cuda pomiędzy Batwa

Państwo Geraldowie mówią, że pomiędzy Batwa dzieją się cuda. Ludzie ze zdiagnozowanym wirusem HIV są uzdrawiani, włączając w to jedną Pigmejkę na skraju śmierci, która otrzymała nowe życie.

„Przyprowadzili tu to dziecko. Była prawie nieżywa a oni zaczęli modlić się o nią”, przypomina  Barbara Gerald. „Oni modlili się, modlili – w rzeczywistości modlili się przez pięć godzin! Byłam tam, nie mogłam w to uwierzyć! Ja tam byłam! Dziecko zostało uzdrowione – chwała niech będzie Bogu!”

To wszystko doprowadziło do założenia pierwszego w historii Pigmejów Batwa kościoła w regionie.

„Czasami dochodzi do tysiąca Pigmejów przychodzących do kościoła”, zauważył Tugume Gerald.

On i jego żona prowadzą również szkołę dla pigmejskich dzieci. Rodzice, kiedyś łowcy zwierząt, uczą się bycia rolnikami.

Ale potrzeby tutaj są nadal ogromne.

„Jeśli możesz sobie wyobrazić ubóstwo, które istnieje wszędzie na świecie, to ci są najbiedniejsi z biednych”, powiedział Tino Qahoush, producent filmów dokumentalnych i absolwent Regent University.

Po kilku wycieczkach do południowo-zachodniej Ugandy Qahoush zdecydował zaangażować się w życie ludzi Batwa.

Ma on garstkę kościołów w Szwecji, które są w partnerstwie z chrześcijanami Batwa, zaopatrujących szkoły oraz dostarczających buty i ubrania dla dzieci. Budują również małe domy dla ludzi z Batwa.

„To, co mi się podoba w tej służbie jest to, że jest prowadzona przez Pigmejów Batwa; utworzyli zarząd; troszczą się o swoich ludzi”, powiedział Qahoush dla CBN News. „A my tylko chcemy ich wzmocnić i dać im zasoby, aby mogli stać na własnych nogach”.

Docierając do tych, do których nikt nie dotarł

Nikt nie wie na pewno, ale szacuje się, że nadal są dziesiątki tysięcy Batwa, którzy jeszcze potrzebują usłyszeć imię Jezusa Chrystusa.

„Tak jak Chrystus sprawił dla mnie, wierzę, że Jego przesłanie zbawienia zmieni życie ludzi z mojego plemienia”, powiedział Nyirakayanje.

W międzyczasie Tugume Gerald zaprasza chrześcijan z całego świata, aby dołączyli do niego w przygodzie docierania do jednej z najbardziej trudnej w dotarciu grup na świecie.

„Potrzebujemy ludzi, aby stali z nami w modlitwie, aby Bóg mógł nas użyć bardziej, aby dotrzeć do jak największej ilości Pigmejów”, powiedział.

George Thomas: CBN News
źródło: http://www1.cbn.com/cbnnewse

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.