WydarzeniaZ kraju

Bob Fu (Tajny agent Boga) będzie w Polsce. Rzecznik wolności religijnej w Chinach

Bob Fu w Polsce
Kliknij w plakat aby go powiększyć.

W dniach 26-29 marca 2020 r. będziemy gościć w Polsce Boba Fu, założyciela i prezesa organizacji China Aid w USA, niosącej pomoc prześladowanym chrześcijanom w Chinach.

Bob Fu jest jednym z wiodących na świecie rzeczników wolności religijnej w Chinach. Szczególną troską otacza chrześcijan prześladowanych z powodu wiary. Urodził się i wychował w Chinach. W 1989 r. był jednym z liderów studenckich w czasie prodemokratycznych protestów na Placu Tiananmen.

Ukończył studia na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ludowym Renmin w Pekinie. W latach 1993-1996 uczył angielskiego urzędników Partii Komunistycznej w Pekińskiej Szkole Administracji i Szkole Partyjnej Komunistycznej Partii Chin. Równocześnie był liderem kościoła domowego w Pekinie. W 1996 r. wraz ze swoją żoną Heidi został aresztowany na dwa miesiące pod zarzutem prowadzenia nielegalnej ewangelizacji. W 1997 r. obydwoje uciekli do Stanów Zjednoczonych jako uchodźcy na tle religijnym. W 2002 r. założyli organizację ChinaAid (www.chinaaid.org), która zwraca uwagę opinii międzynarodowej na bardzo poważne i częste przypadki łamania praw człowieka w Chinach, jak również promuje wolność religijną i rządy prawa w tym kraju.

Szczególną uwagę poświęca chińskim wyznawcom Chrystusa:

  • nagłaśnia przypadki systemowego prześladowania chrześcijan i prawników zajmujących się prawami człowieka w Chinach, którzy są nękani, poddawani torturom i otrzymują surowe wyroki więzienia;
  • wspiera finansowo chińskich chrześcijan (i ich rodziny), którzy padli ofiarą prześladowań ze strony władz chińskich;
  • organizuje szkolenia z zakresu przywództwa i praworządności dla chrześcijan i liderów kościoła w Chinach, aby potrafili oni bronić swoich praw zarówno w oparciu o chińskie prawo konstytucyjne, jak i prawo międzynarodowe.

Jako prezydent ChinaAid Bob Fu występował przed Komisją Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, Amerykańską Komisją ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, Kongresową Komisją Wykonawczą ds. Chin, Komisją Praw Człowieka ONZ, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Regularnie informuje również Departament Stanu USA i członków Kongresu na temat stanu wolności religijnej i rządów prawa w Chinach. W 2008 r. został zaproszony do Białego Domu, aby przedstawić te zagadnienia prezydentowi George’owi Bushowi. W uznaniu zasług Boba Fu Komitet Noblowski zaprosił go w 2010 r. na uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.

Bob Fu doktoryzował się na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii z dziedziny wolności religijnej. Ukończył Seminarium Teologiczne Westminster w Filadelfii. Jest również wykładowcą i profesorem na Uniwersytecie Midwest, który przyznał mu tytuł doktora honoris causa za zasługi w dziedzinie przywództwa chrześcijańskiego na świecie.

Na rynku polskim ukazała się autobiografia Boba Fu pt. „Tajny Agent Boga”.

Spotkania z jego udziałem

Warszawa, 26 marca 2020 r., godz. 18:00, Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna, ul. Wyborna 20
Bydgoszcz, 27 marca 2020 r., godz. 18:00, Kościół Zielonoświątkowy, Zbór „Betel”, ul. Janikowska 19
Wrocław, 28 marca 2020 r., godz. 18:00, Społeczność Chrześcijańska. Budynek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ul. Księdza Brzóski 1
Ustroń, 29 marca 2020 r., godz. 17:00, Kościół Zielonoświątkowy, Zbór „Betel”, ul. Daszyńskiego 75

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button