PrześladowaniaZe świata

Birma: Wojskowi uderzają w chrześcijan

BirmaChrześcijanie z całego świata, którzy modlili się za Birmę, zostali ostrzeżeni przed „euforią” związaną z wprowadzaniem reform; w tym samym czasie chrześcijańskie mniejszości są nieustannie atakowane przez wojsko. W niedzielę, 10 marca br. obchodziliśmy 16. Międzynarodowy Dzień Modlitw za Birmę. Świętowaliśmy wtedy postępy związane z wprowadzaniem reform, mając z drugiej strony świadomość wielkich problemów pozostających bez zmian, w szczególności powtarzających się ataków na etniczne i religijne mniejszości Kachin (chrześcijanie) oraz Rohingya (muzułmanie).

W Dniu Modlitw ukazał się również raport, według którego rządowe wojska zniszczyły 66 kościołów w stanie Kachin, leżącym na północy Birmy przy granicy z Chinami i Indiami.

Raport, opracowany przez Stowarzyszenie Kobiet Kachin w Tajlandii (KWAT), doniósł także o tym, że armia używa gwałtu jako narzędzia wojny. Wojsko zaczęło podpalać kościoły po zerwaniu zawieszenia broni w stanie Kachin w 2011 r.

Niedawny raport Amnesty International potępił naloty wojskowe, wymierzone głównie w chrześcijan z Kachin.

Hkanhpa Sadan, sekretarz generalny Organizacji Narodowej Kachin, powiedział podczas spotkania modlitewnego w Londynie, że ponad 100 tysięcy mieszkańców tego regionu zostało wywiezionych ze swoich domów, a 75 tys. musiało szukać schronienia w tymczasowych obozach w pobliżu granicy z Chinami.

Skrytykował ONZ za porażkę w niesieniu pomocy humanitarnej i dodał: “Ludzie żyją tam o ryżu i soli. To jedyny posiłek, który mogą dostać. ONZ nie dokłada wystarczających starań do niesienia pomocy humanitarnej”.

Sadan opisał ataki jako prześladowania religijne: – “Gdy birmańscy żołnierze wchodzą do wiosek, podpalają kościoły, ale nie ruszają pagód (buddyjskich budynków sakralnych – przyp. tłum.). W wypowiedzi dla World Watch Monitor dodał: – Chcą, byśmy byli obywatelami Birmy, zostali buddystami i słuchali ich rozkazów”.

W przeważającej mierze chrześcijanie z ludu Kachin dążą do autonomii wewnątrz Birmy i, jak twierdzi, są oni atakowani za swój separatystyczny i chrześcijański charakter.

Hkanhpa Sadan był sceptyczny wobec nowinek głoszących powszechne reformy w Birmie. –
“Nie postrzegamy ich jako autentycznych. W stanie Kachin w ogóle ich nie zaznaliśmy. Wszystkie reformy wydają się ukierunkowane na Rangun i Mandalaj oraz birmańską rdzenną większość”.
Posunął się nawet do oskarżenia prezydenta Theina Seina o “kłamstwa” w sprawie doniesień, jakoby rzekomo nakazał zawieszenie broni w stanie Kachin.

“Jest głową państwa i przywódcą armii. Jest jedynym birmańskim liderem w historii, który używa myśliwców bojowych przeciwko Kachin. Zamiast rozwijać przed nim czerwony dywan, społeczność międzynarodowa powinna go postawić przed Trybunałem Karnym w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości. On jest ponad obowiązującym prawem i wykorzystuje obietnice reform, by umocnić swoją autorytarną demokrację. Tu chodzi tylko o władzę. Modlę się, by zmienił zdanie i odkrył w sobie prawdziwe pragnienie pokoju”.

Ben Rogers, przewodząc Międzynarodowemu Dniu Modlitwy w Londynie w imieniu organizacji Ogólnoświatowej Solidarności Chrześcijańskiej (Christian Solidarity Worldwide – CSW), również wyraził swoje powątpiewanie odnośnie do zdolności Theina Seina do ogłoszenia zawieszenia broni.

“Albo nie mówi prawdy co do zawieszenia broni w stanie Kachin, albo przywódcy (armii lub reżimu) mają nad nim władzę – powiedział dla World Watch Monitor. Rogers uważa, że nieustające walki nie mogły być wynikiem samowolki żołnierzy, pozostających poza prezydencką kontrolą. “Dla użycia sił powietrznych trzeba zgody na wysokim szczeblu” – dodaje.

Amnesty International potwierdza informacje o trzech zabitych cywilach po styczniowych nalotach na miasto Laiza, położonego w stanie Kachin nieopodal granicy z Chinami. Laiza jest kwaterą główną Niepodległej Armii Kachin. Władzie Birmy potwierdzają przeprowadzenie nalotów, ale uzasadniają je potrzebą zapobieżenia rebeliom poprzez odcięcie dróg dostaw militarnych. Amnesty International skrytykowała stan Kachin za umiejscawianie potencjalnych celów militarnych w pobliżu obszarów cywilnych, ale jednocześnie oskarżyła wojska państwowe o dopuszczanie się “licznych przypadków łamania praw człowieka wobec ludności Kachin, łącznie z bezprawnymi egzekucjami, torturami i innymi przypadkami złego traktowania, więzieniem bez wyroku sądowego, zmuszaniem do pracy oraz przemocą seksualną”.

Brytyjska parlamentarzystka Baroness Cox, założycielka Humanitarnej Akcji Wsparcia i Zaufania (HART), powróciła niedawno ze stanu Kachin. Jak powiedziała stacji BBC: “Widzieliśmy birmańską armię atakującą cywilów. W jednym stanie znajduje się 156 batalionów birmańskiej armii. Bombardują miejscową ludność i dopuszczają się okrucieństw. To ziemia przepełniona bólem i terrorem”.

Baroness Cox poinformowała także, że żołnierze dopuszczali się gwałtów na cywilach.

Także inna z większych społeczności chrześcijańskich w Birmie, grupa Chin, jest dotknięta prześladowaniami.

“Reżim nie ustaje w posługiwaniu się zarządzanymi przez wojskowych, buddyjskimi szkołami zakonnymi. Tam umieszcza się dzieci odebrane ich chrześcijańskim rodzinom, obiecując edukację, a w rzeczywistości zmusza się je do zmiany wiary i zostania buddyjskimi mnichami. To praktyka tego reżimu, ale nie zwyczajnych buddystów” – zwraca uwagę Ben Rogers.

“Dopóki nie zapanuje to prawdziwa wolność wyznania, nie możemy mówić o wolności w Birmie” – dodaje.

Najbardziej dotkliwe prześladowania w Birmie mają miejsce przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingya w stanie Rakhine, jak poinformowano podczas Dnia Modlitwy. Jarmal Ahamed, sekretarz generalny Birmańskiej Organizacji Rohingya w Wielkiej Brytanii, powiedział: –

Od czerwca 2012 r. ponad 5 tys. członków wspólnoty Rohingya zostało zabitych, niektórzy zostali spaleni żywcem. Domy i meczety zostały zniszczone, setki kobiet i dziewcząt zostało zgwałconych, często na oczach swoich rodzin, a ponad 140 tys. cywilów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wielu z nich nie ma co jeść, ani gdzie się udać, wielu umiera z głodu i chorób”.

Ten konflikt jest często przedstawiany jako wewnętrzne akty przemocy pomiędzy grupami etnicznymi Rohingya i Rakhine, miedzy muzułmanami a buddystami. Jarmal Ahamed opisał ataki jako “zorganizowane i wykonane przez państwo, wsparte przez krajowy rząd”.

Hkanhpa Sadan z Narodowej Organizacji Kachin zwrócił uwagę na to, że nie-buddyjskie mniejszości religijne były celowo atakowane ze względu na politykę birmanizacji.

“Motywem przewodnim jest hasło: “Jeden naród, jedno przywództwo, jedna religia”.

Chcą, byśmy byli Birmańczykami, buddystami i słuchali ich rozkazów” – powiedział Sada World Watch Monitor.

Podczas gdy ludzie z całego świata modlili się za Birmę, Narodowa Liga na Rzecz Demokracji miała swój pierwszy historyczny kongres w Rangunie. W nagranej wiadomości dla wydarzeń w Londynie, U Tin Oo, zastępca przewodniczącego NLD zakomunikował:

“Ciągle mają miejsce jawne naruszenia praw człowieka na obszarach przy granicy z regionem. Ofiary zmagają się z wielkimi zniszczeniami, nie mają dostępu do jedzenia, ani schronienia. Warunki stopniowo ulegają pogorszeniu”.

U-Tin-Oo, były głównodowodzący birmańskich sił zbrojnych i buddysta zarazem, powiedział: “Modlę się z wami o pomoc humanitarną i sposób na uratowanie z nędzy tych bezradnych uchodźców”.

Do Dnia Modlitw dotarły także słowa krytyki mówiące o tym, że NLD, a w szczególności nowo wybrana liderka Aung San Suu Kyi, nie robi wystarczająco wiele, by pomóc prześladowanym mniejszościom etnicznym i religijnym. Przywódczyni opozycji zajęła miejsce w parlamencie po wyborach uzupełniających w kwietniu 2012 r. Powszechnie widzi się w niej kandydata do objęcia urzędu głowy państwa, po wyborach prezydenckich w 2015 r.

“Aung San Suu Kyi okazała się rozczarowaniem” – powiedział Hkanpha Sadan z Narodowej Organziacji Kachin. “Była naszą jedyną nadzieją, a nie potrafiła odważnie przemawiać w imieniu mniejszości etnicznych, nie odwiedziła uchodźców. Boi się urazić kogoś z armii i częściowo troszczy się już o wybory w 2015 r. Nasza wiadomość dla Aung San Suu Kyi brzmi tak: Proszę, pomóż nam. Użyj swojej wolności, by mówić w naszym imieniu”.

To właśnie Aung San Suu Kyi zainicjowała w 1997 roku Światowy Dzień Modlitwy za Birmę.

Birmański prezydent Thein Sein odwiedził niedawno Europę w celu uzyskania międzynarodowego poparcia. 4 marca zaapelował do Unii Europejskiej o zniesienie sankcji nałożonych na swój kraj. Jak do tej pory Europa zawiesiła wszystkie nie-militarne sankcje na okres jednego roku.

Jednakże Baroness Cox niezmiennie podkreśla, że sankcje powinny zostać utrzymane w mocy. Parlamentarzystka powiedziała stacji BBC, że wizyta Theina Seina w Europe miała względy wyłącznie propagandowe, a społeczność międzynarodowa rozważała przymknięcie oczu na dziejącą się niesprawiedliwość z powodu żądzy handlu z Birmą, krajem bogatym w zasoby naturalne.

“Nie znoście tych sankcji, dopóki nie zapanuje pokój, sprawiedliwość, równość i wolność dla wszystkich ludów Birmy” – dodała Cox.

W specjalnie przygotowanej modlitwie z okazji Światowego Dnia Modlitwy za Birmę, katolicki arcybiskup Rangunu, Charles Maung Bo, powiedział: “Modlimy się, by Myanmar (Birma) stał się krainą, której przyszłość należy do jej synów i córek, a nie do outsiderów, ludzi ubijających interesy, rozjemców czy setek organizacji pozarządowych… módlmy się o naród zbudowany na współczuciu, miłosierdziu, sprawiedliwości i pokoju”.

Organizator obchodów w Londynie, Ben Rogers, opisał Dzień Modlitw jako sukces:

“Naszym celem było pomóc ludziom dostrzec to, że przed Birmą jest ciągle wiele wyzwań. Dobrze jest składać dziękczynienie za oznaki nadziei, ale istnieje także ryzyko przedwczesnej euforii. Sytuacja Kachinów jest szalenie poważna. Musimy zdwoić nasze modlitwy za Birmę, by ten kraj odzyskał prawdziwą wolność i pokój. Żeby tak już zostało, te zmiany muszą się przekształcić w długofalowy proces dążenia do pokoju, dialog najwyższej wagi, który poprowadzi do trwałych politycznych zmian dla wszystkich grup etnicznych w Birmie”.

Źródło Open Doors
Tłumacz Andrzej Mitek

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button