Z kraju

Biblia Brzeska – XVI wieczna perła polskiego renesansu

wykład

Biblia Brzeska
Photo: Wikipedia

Wiadomość nadesłana: Serdecznie zapraszamy na wykład dr Tomasza Mańko i ks. Romana Lipińskiego pt. „Biblia Brzeska – XVI wieczna perła polskiego renesansu” połączony z ekspozycją Reprintu Biblii Brzeskiej z 1563 roku.

Tematyka wykładu związana jest z realizacją przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim projektu „Ocalić od zapomnienia — Szlakiem kulturowego dziedzictwa protestanckiego na ziemi radzyńskiej”, którego celem jest m.in.: zachowanie pamięci i śladów obecności reformacji protestanckiej, jaka miała miejsce na ziemi radzyńskiej, poprzez propagowanie wiedzy historycznej z tej dziedziny, popularyzację dziedzictwa i dorobku kulturowego na drodze organizacji serii wykładów dotyczących różnych aspektów reformacji oraz przywrócenie pamięci o historii reformacji i jej wkładu w rozwój kultury polskiej.

Termin: 8 września (piątek) 2017 r. godz. 18.00.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego ul. Armii Krajowej 5 w Radzyniu Podlaskim.

WSTĘP WOLNY

Wystawa reprintu Biblii Brzeskiej udostępnionego przez Bibliotekę Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w Warszawie odbędzie się w godz. 10.00-18.00. Reprint Biblii Brzeskiej z 1563 został wydany ramach niemieckiej serii Biblia Slavica i ukazał się w roku 2001.

Honorowy Patronat nad reedycją Biblii Brzeskiej (zwanej także Kalwińską) objął Prezydent RP i napisał do niej wstęp. Tekst przekładu poprzedzają dwa listy wprowadzające: od prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Republiki Federalnej Niemiec – Johannesa Raua.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

  1. Pamiętam mój pierwszy kontakt z Biblią Brzeską. Cóż za piękny język! Muszę jednak częściej z Niej korzystać. Mając też w swojej biblioteczce Biblię Gdańską zauważyłem jednak, że na przestrzeni ok. 60 lat dzielącej ich wydanie bardzo zmienił się język polski – Biblia Gdańska jest bardziej zrozumiała. Jednak tego pierwszego bardzo miłego wrażenia jakie wywarł na mnie brzeski przekład Słowa Bożego pewnie nie zapomnę nigdy. Chwała Bogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button