Ze świata

Badania genetyczne północno-afrykańskich Żydów potwierdzają zapiski historyczne

Badacze z Kolegium Medycyny Alberta Einsteina z Yeshiva University w Nowym Jorku opublikowali niedawno badania genetyczne Żydów pochodzących z północnej Afryki. Badacze zanalizowali genotyp 509 Żydów z 15 społeczności w porównaniu z danymi genetycznymi 114 osobników z siedmiu północnoafrykańskich nieżydowskich społeczności. Północnoafrykańscy Żydzi są drugą największą żydowską grupą w diasporze. Aż dotąd nie zdefiniowano wystarczająco powiązań powiązań między nimi samymi, do innych grup żyjących w diasporze oraz do nieżydowskich sąsiadów z północnej Afryki. Badanie obejmuje również członków społeczności żydowskich w Etiopii, Jemenie i Gruzji.

Wnioski potwierdzają historyczne zapiski

z osadnictwa Żydów bliskowschodnich w północnej Afryce w czasach klasycyzmu, nawróceń nie-żydów na judaizm i asymilacji z lokalnymi społecznościami a przez to tworzenie wyrazistych społeczności, które pozostały w dużym stopniu odrębne przez ponad dwa tysiące lat.

W poprzednich analizach genetycznych, badacze wykazali że współcześni Sefardyjczycy (pochodzenia greckiego i tureckiego), Aszkenazyjczycy (pochodzenia wschodnioeuropejskiego) oraz Mizrahijczycy (pochodzenia irańskiego, irackiego i syryjskiego) są bardziej spokrewnieni ze sobą nawzajem niż ze swoimi współczesnymi nieżydowskimi sąsiadami. Na dodatek każda grupa posiada bliskowschodnich przodków i różne stopnie asymilacji z otaczającymi je społecznościami. Dwie największe żydowskie społeczności – bliskowschodni i europejscy Żydzi – według badań Kolegium Einsteina, rozeszły się około 2500 lat temu.

Północnoafrykańskich Żydów cechował wysoki współczynnik małżeństw wewnątrz ich własnych religijnych i kulturalnych społeczności – według zwyczajów ich gmin. Żydzi z Maroka i Algierii zwykli być bardziej spokrewnieni z Europejczykami, co prawdopodobnie było wynikiem wypędzenia Żydów sefardyjskich z Hiszpanii podczas Inkwizycji w roku 1492.

„Istnieje bardzo ciekawa zgodność genetyki i potwierdzenie w historii, jakie otrzymaliśmy z archiwalnych zapisków historycznych”. Genetyka może również być używana jako historyczne narzędzie”, jak skomentował badania Kolegium Einsteina prof. Karl Skorecki z Centrum Medycznego Rambam w Hajfie.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button