PrześladowaniaZe świata

Azja Środkowa: Chrześcijanie spotykają się potajemnie

Azja ŚrodkowaPonad 13 lat wspólnota pastora Alima* mogła gromadzić się bez przeszkód. Z początku, gdy kilka domów dalej od budynku ich kościoła zbudowano meczet, chrześcijanie nie skupiali się na tej sprawie. Islam był przecież główną religią ich kraju. Jednak wkrótce zaczęły się problemy.

Nietolerowani

„Pewnego dnia 40 naszych sąsiadów skonfrontowało nas z podpisaną petycją, w treści której widniało, że nasz kościół nie jest już dłużej tolerowany. W odpowiedzi rząd poinformował nas, że nasza wspólnota nie może się dłużej spotykać”, mówi pastor Alim.

Chrześcijanie zaczęli się więc ukrywać. Zamiast zgromadzać się w niedzielę, grupa wierzących spotyka się teraz w sobotni wieczór. Członkowie kościoła siedzą wówczas przy stole z jedzeniem. Biblie i teksty pieśni każdy ma na swoim smartfonie, aby nie używano żadnych książek. Wszystkie te środki ostrożności mają służyć do ochrony wspólnoty przed odkryciem – dla niepożądanych gości wszystko wygląda jak miłe spotkanie w gronie przyjaciół.

Wzmocnieni uciskiem

Pewnego wieczoru wierzący studiowali fragment z Listu do Rzymian 5:3,5, w którym jest mowa o ochronie w czasie ucisku. To biblijne wersety, które są dla tych chrześcijan bardzo dobrze zrozumiałe, z powodu ostatnich wydarzeń, jakie ich dotknęły. Opowiadają o tym, jak poprzez cierpienie można być jeszcze mocniejszym.

Mimo wszelkich środków zapobiegawczych spotkania są nadal bardzo niebezpieczne. „Gdy zostanę złapany na prowadzeniu nabożeństwa grozi mi wiele lat więzienia”, wyjaśnia pastor. „Odnosi się to także do pozostałych członków kościoła. Dodatkowo możemy także otrzymać karę grzywny. Jednak społeczność, jaką mamy między sobą, jest tego warta”.

*Imię zmienione

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Azji Środkowej!

• Dziękujmy za poświęcenie i oddanie tych odważnych chrześcijan.
• Módlmy się o ochronę i mądrość dla tej wspólnoty, aby nie zostali odkryci przez władze.
• Prośmy Boga o umacnianie Kościoła w Azji Środkowej, aby mógł stale wzrastać w wierze.
• Módlmy się, aby wierzący w Azji Środkowej byli dla swoich muzułmańskich sąsiadów świadectwem miłości Chrystusa.

Dobra wiadomość z Iranu: Maryam otrzymała pomoc medyczną

9 czerwca prosiliśmy o modlitwę za Maryam Nagash Zargaran, chrześcijankę pochodzenia muzułmańskiego, która z powodu działalności w kościele domowym została skazana na prawie trzy lata więzienia. Mimo wyraźnie ciężkiego stanu zdrowia w więzieniu odmówiono jej pomocy medycznej. Pod koniec maja Maryam przystąpiła więc do strajku głodowego. Jej krewni i przyjaciele poinformowali jednak, że Maryam została za kaucją zwolniona z więzienia 6 czerwca, by mogła udać się na leczenie do szpitala. Dziękujmy za to Panu i módlmy się o jej całkowite wypuszczenie na wolność.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button