Ze świata

Atak radykalnych Żydów na ormiańską restaurację w chrześcijańskiej dzielnicy w Jerozolimie

Jerozolima

Chrześcijańscy liderzy w Ziemi Świętej potępili atak na ormiańską restaurację w chrześcijańskiej dzielnicy (kwartał) w Jerozolimie, dokonanym przez grupę radykalnych Izraelczyków. Liderzy ostrzegli, że celem „radykalnej agresji” jest narzucenie w mieście wyłącznie „żydowskiego charakteru”.

Atak z czwartku 26 stycznia został uchwycony przez telewizję przemysłową. Na nagraniu widać grupę ludzi z izraelskimi flagami przed restauracją Taboon Wine Bar, krzyki, przepychanki i ciskanie krzesłami w siedzących na zewnątrz klientów. Jeden z napastników popryskał kogoś nieznanym płynem z pojemnika z aerozolem. Policja przyjechała na miejsce godzinę po otrzymaniu informacji o ataku. Nikogo nie aresztowano, a sprawcom kazano opuścić obszar.

„Ta niczym nie sprowokowana przemoc wywołała strach wśród właścicieli sklepów i mieszkańców chrześcijańskiego kwartału, także wśród odwiedzających” – przekazało w oświadczeniu Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich w Ziemi Świętej, łączące przywódców różnych kościołów katolickich w regionie.

„To tylko ostatni z serii epizodów przemocy religijnej, wymierzonej w symbole chrześcijańskiej społeczności i obszar poza nią” – stwierdzono w oświadczeniu.

Liderzy chrześcijańscy potępili tego rodzaju ataki i „wyrazili niepokój nasileniem przemocy w Ziemi Świętej”.

Zauważyli też, że do zajścia doszło na ulicy prowadzącej do Bazyliki Grobu Świętego, miejsca chrześcijańskiego otoczonego największą czcią na świecie, oraz w kwartale chrześcijańskim, w którym mieści się wiele klasztorów i kościołów.

Bazylika Grobu Świętego wznosi się w miejscu, w którym, jak wierzą chrześcijanie wyznania katolickiego i prawosławnego, Jezus został ukrzyżowany i pochowany, i w którym zmartwychwstał.

„Jest rzeczą priorytetową, by władze polityczne i religijne działały zgodnie ze swoją odpowiedzialnością, by przywrócić większy spokój w życiu cywilnym i religijnym miasta” – oznajmili liderzy kościelni. „Jerozolima musi pozostać domem dla wierzących ze wszystkich grup wyznaniowych, a nie być zakładnikiem radykałów”.

Łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, złożył wizytę właścicielowi restauracji oraz właścicielom pobliskich sklepów, którzy też odczuli skutki ataku, by zademonstrować wsparcie w sytuacji, którą określił jako rosnące zagrożenie dla chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie.

Incydent stanowczo potępił też jerozolimski patriarchat prawosławny.

Stare Miasto, będące częścią Wschodniej Jerozolimy w Izraelu, obejmuje miejsca otaczane czcią przez wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
(…)

Autor: Anugrah Kumar
Źródło: The Christian Post

Inne: „Jerozolima jest nasza”, mówi prezydent Turcji Erdogan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button