Ze świata

Argentyna legalizuje aborcję: „Jeden z najbardziej makabrycznych dni”

news 2-1-2021
źródło: CBN News

W środę 30 grudnia, Argentyna stała się największym państwem w Ameryce Łacińskiej, które zalegalizowało aborcję.

Po wyczerpującej, 12-godzinnej sesji, argentyński Senat po północy przyjął prawo głosowaniem 38 do 29, zaledwie dwa lata po tym, gdy podobna inicjatywa upadła z powodu braku niewielkiej liczby głosów.

Prezydent Alberto Fernandez zobowiązał się do podpisania ustawy, która gwarantuje aborcję do 14 tygodnia ciąży, a także później, w przypadku gwałtu i ryzyka dla zdrowia kobiety.

Nowa legislacja pozwala specjalistom opieki zdrowotnej i prywatnym instytucjom medycznym odmówić wykonania zabiegu. W takiej sytuacji, placówka będzie musiała skierować kobietę do innego ośrodka medycznego. Jednak w przypadku narażenia życia lub zdrowia kobiety, nie będzie można powołać się na sprzeciw sumienia.

Aborcja jest już dozwolona

W niektórych krajach Ameryki Łacińskiej aborcja jest już dozwolona – to Urugwaj, Kuba i Meksyk. Całkowicie zabroniona jest w Salwadorze, Republice Dominikańskiej, Nikaragui i Hondurasie.

Papież Franciszek w ostatniej chwili zaapelował przeciwko projektowi ustawy. Papież, który w całej swojej ojczyźnie jest darzony czcią i ma dobre stosunki z peronistycznym rządem Fernandeza, wtrącił się w sytuację, pisząc na Twitterze: „Syn Boży urodził się jako wygnaniec, by nam powiedzieć, że każdy wygnaniec jest dzieckiem Bożym. Przyszedł na świat tak jak każde dziecko przychodzi na świat, słaby i bezbronny, byśmy nauczyli się akceptować nasze słabości z czułą miłością”.

„pogłębi podziały w kraju”

Po głosowaniu, lokalna konferencja biskupów rzymskokatolickich wydała oświadczenie, w którym oznajmia, że przyjęte rozwiązanie „jeszcze bardziej pogłębi podziały w kraju”. Biskupi wyrazili żal, że państwowe przywództwo jest daleko od dominującego w całym państwie nurtu pro-life.

Organizacja Pro-Life Unity stwierdziła, że data głosowania zostanie zapamiętana „jako jeden z najbardziej makabrycznych dni w najnowszej historii”.

Autor: Steve Warren

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button