Ze świata

Archeolodzy z Izraela odnaleźli fortecę z czasów króla Dawida

news 21.11.2020
The Israel Antiquities Authority excavation at Hispin. Photograph:Yaniv Berman, Israel Antiquities Authority.

Archeolodzy z Izraela odkryli starożytną fortecę z czasów króla Dawida. To odkrycie daje badaczom wgląd w funkcjonowanie jednego z sojuszników władcy.

Fort na terenie przyszłego osiedla

Israel Antiquities Authority (IAA), organ zajmujący się archeologią i ochroną zabytków, odnalazł ufortyfikowany budynek na terenie Wzgórz Golan. Miała się tam zacząć budowa nowego osiedla. Archeolodzy sądzą, że fortem kierowało starożytne królestwo Geszur, które w XI i X w. p.n.e. rządziło południową i środkową częścią Wzgórz Golan.

Królestwo Geszur było jednym z sojuszników króla Dawida. Według Biblii władca ożenił się z Maaką, córką króla Geszur. Ich syn Absalom uciekł do ojczyzny matki po tym, jak zamordował swojego przyrodniego brata.

“Fort zbudowano w strategicznym miejscu, na szczycie małego wzgórza, nad kanionem El-Al. Pozwalało to na obserwowanie regionu. Poza tym w tamtym miejscu można było przejść przez rzekę”, napisali Barak Tzin i Enno Bron, dyrektorzy wykopalisk z IAA. “Otaczające wzgórze ściany budowli mają ok. 1,5 m grubości. Powstały z dużych głazów bazaltowych”.

Archeolodzy odkryli także inne artefakty, m.in. starożytne figurki i biżuterię.

Rzeźby w kamieniach, a praktyki religijne Geszur

Geszur było niezależnym królestwem aramejskim, które czciło boga księżyca, często przedstawianego jako byka. Tzin i Bron odkryli również rzeźby w kamieniu będące prawdopodobnie dowodem na praktyki religijne Geszur.

“Podczas wykopalisk zaskoczyło nas pewne rzadkie i ekscytujące znalezisko. Odkryliśmy bowiem duży kamień bazaltowy ze schematyczną podobizną dwóch postaci z rogami i rozłożonymi ramionami. Ponadto obok nich prawdopodobnie znajduje się coś jeszcze”, napisali.

W 2019 r. dr. Rami Arav z Uniwersytetu Nebraski odnalazł podobne rysunki wyryte w kamieniu. Pracował wówczas przy Bethsaida Expedition Project. Betsaida to prawdopodobnie starożytna stolica Geszur, a odnalezione tam rysunki również przedstawiały boga księżyca.

“Możliwe, że osoba, która zobaczyła imponującą stelę w Betsaidzie, postanowiła stworzyć lokalną kopię steli królewskiej”, stwierdzili Tzin i Bron, opowiadając swoim znalezisku w Golan.

Archeolodzy z Izraela starają się ochronić i zachować fort, aby możliwe były dalsze badania i prace wykopaliskowe.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button