Ze świata

Archeolodzy z Izraela odkryli kananejską świątynię w biblijnym mieście zniszczonym przez Jozuego

Według Biblii naród Izraela wszedł do Ziemi Obiecanej po 40 latach wędrówki po dzikich terenach.

Lachish Aerial

Dzięki rzadkiemu odkryciu izraelskich archeologów możemy dowiedzieć się więcej o Kananejczykach, którzy mieszkali na tamtych terenach.

Archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego (Hebrew University) po raz pierwszy odkryli ruiny kananejskiej świątyni w starożytnym mieście Lakisz.

W Księdze Jozuego (10:32) możemy przeczytać, że Bóg wydał Lakisz „w ręce Izraela”, kiedy naród wchodził do Ziemi Obiecanej. Było to jedno z najważniejszych kananejskich miast w czasach średniej i późnej epoki brązu, a jego mieszkańcy kontrolowali pewne obszary Judei. Miasto zbudowano ok. 1800 r. p.n.e., jednak ok. roku 1550 p.n.e. Egipcjanie zniszczyli je.

Lakisz odbudowano, jednak miasto zostało zniszczone jeszcze dwukrotnie, aż w 1150 r. p.n.e. zburzono je już na zawsze.

Odkrytą przez archeologów świątynię datuje się na XII w. p.n.e., odnaleziono ją w Parku Narodowym Tel Lachisz (National Park Tel Lachish) – dużej osadzie z epoki brązu leżącej blisko miasta Kirjat Gat.

We frontowej części świątyni znajdują się dwie kolumny i dwie wieże prowadzące do dużego przedsionka. Wnętrze budynku podpierają cztery inne kolummny. Są tam też ustawione pionowo kamienie, które być może miały służyć za podobizny bóstw świątynnych.

– To naprawdę niesamowite odkrycie – powiedział Yosef Garfinkel, jeden z badaczy prowadzących wykopaliska. – Kananejską świątynię w Izraelu odkrywa się raz na 30 czy 40 lat. To znalezisko wyjaśnia nam trochę więcej o tym, jak wyglądało życie na tym obszarze w czasach starożytnych. To bardzo ważne odkrycie.

Świątynia ta przypomina inne kananejskie budynki sakralne odnalezione wcześniej przez archeologów w Nablus, Megiddo i Chasor.

Zespół odnalazł także wiele artefaktów, między innymi ceramikę, biżuterię, fragmenty toporków, kotły i figurki z brązu, sztylety i pozłacaną butelkę z imieniem Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych egipskich faraonów.

Na jednym z ceramicznych odłamków wygrawerowano napis, który składał się między innymi z litery samek. Okazuje się, że jest to najstarszy odkryty dotąd zapis tej litery.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button