Różne

Archeolodzy odkrywają Kościół Apostołów zbudowany na terenie domu uczniów Jezusa

JEROZOLIMA, Izrael – Zespół archeologów prawdopodobnie odnalazł Kościół Apostołów w starożytnej Betsaidzie. Mówi się, że został zbudowany na terenie dawnego domu uczniów Jezusa – Piotra i Andrzeja.

Mordechai Aviam, archeolog z Kinneret College, od lat prowadzi wykopaliska na północnym wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego.

– W zeszłym roku zastanawialiśmy się, czy mógł się tu znajdować kościół, jako że znaleźliśmy tu tassery z mozaiki podłogowej, kawałki marmuru i dachówki. Wiedzieliśmy, że była tu świątynia, ale nie mogliśmy jej znaleźć. Teraz już ją mamy – powiedział Aviam w rozmowie z CBN News.

Zespół archeologów odkrył południową ścianę świątyni i więcej dobrze zachowanej mozaiki.

– Teraz możemy powiedzieć, że kościół został odkryty – wyjaśnił Aviam.

Archeolodzy od lat poszukiwali Kościoła Apostołów i starożytnej żydowskiej wioski rybackiej, która później stała się rzymskim miastem Julias.

– Czym jest miasto Julias? Mówiliśmy o Betsaidzie! – powiedział Aviam w rozmowie z CBN News w 2017 roku. – Filip Tetrarcha to syn Heroda Wielkiego, który panował nad obszarem rozciągającym się odtąd, aż po Golan, w kierunku Damaszku. Żydowski historyk Józef Flawiusz mówi, że Filip odziedziczył część królestwa swojego ojca i zmienił status wioski Betsaida na polis (miasto), nazywając je Julias, od imienia córki Oktawiana Augusta.

W tym roku Aviam odkrył na tym obszarze rzymskie domy.

– Po raz pierwszy odkryliśmy na tym obszarze domy z okresu rzymskiego. Mamy pokoje, warstwy z czasów Rzymian – powiedział Aviam. – Korzystaliśmy także z dronów i maszyn z czujnikami elektromagnetycznymi. Odkryliśmy dzięki temu, że na całym obszarze, na którym prowadzimy wykopaliska, znajduje się więcej takich domów.

W 2017 roku CBN News informowało, że zespół Aviama odkrył rzymską łaźnię i monety. To sugerowało, że ten obszar był dawniej pełnym życia miastem.

Archeolog zwrócił też uwagę na dokument z pielgrzymki chrześcijańskiej, w którym znalazło się odniesienie do Kościoła Apostołów w Betsaidzie.

– Istnieje dokument z VII wieku naszej ery, w którym pewien pielgrzym pisze, że po tym, jak opuścił Kafarnaum, dotarł do Betsaidy, w której znajdował się Kościół Apostołów Piotra i Andrzeja – wyjaśnił Aviam. – W VI, VII i VIII wieku chrześcijanie wciąż nazywali ten teren Betsaidą, choć nie było tu nic poza kościołem poświęconym Piotrowi i Andrzejowi.

Przez najbliższe lata archeolodzy będą kontynuować prace na tym obszarze.

Profesor Steven Notley z Nyack College, który pomagał przy wykopaliskach, powiedział w rozmowie z Fox News, że zespół planuje odkryć całą świątynię.

– Na ten moment odkryliśmy tylko część południowych pomieszczeń w kościele, prawdopodobnie południową nawę – powiedział Notley. – Pod koniec tego sezonu zaczęliśmy odkrywać mozaiki w czymś, co prawdopodobnie jest nawą główną kościoła.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.