Ze świata

Archeolodzy odkryli w Jerozolimie kamienne artefakty z okresu przed podbojem babilońskim

Izrael

Odkrycie rzeźbionych, kamiennych struktur i reliktów to według archeologów dowód na istnienie w Jerozolimie wspaniałego pałacu z okresu biblijnego, żydowskiego Królestwa Judy.

Starannie zakopane kamienne artefakty, odkryte około 3 kilometry na południe od jerozolimskiego Starego Miasta, mogą pochodzić z pałacu zbudowanego w ósmym lub siódmym wieku przed Chrystusem – informuje BBC.

Starożytne pozostałości znaleziono na obszarze żydowskiej dzielnicy East Talpiot, zwanej też Armon HaNetziv. Wśród nich są trzy zdobione, kamienne kapitele – rzeźbione zwieńczenia kolumn, oraz bogate obramowania okienne.

Kapitele kolumn

„Kapitele kolumn, identyfikowane z konstrukcją królewską z okresu Pierwszej Świątyni [między X i VI wiekiem przed Chr.] należą do najpiękniejszych i najbardziej okazałych, jakie dotąd odkryto” – ogłosiło w oświadczeniu Israel Antiquities Authority (IAA).

IAA było zaskoczone starannym sposobem zakopania trzech kamiennych, rzeźbionych kapiteli, z których dwie ułożono „jedna na drugiej”.

„W tej chwili nadal trudno powiedzieć, kto ukrył kapitele w taki sposób, w jaki je odkryto, i dlaczego to zrobił” – powiedział profesor Yaakov Billing, kierownik prac wykopaliskowych. Billig dodał, że „w tym wyjątkowym miejscu to bez wątpienia jedna z tajemnic, na którą będą starali się podsunąć odpowiedź”.

Billing uważa, że budowla prawdopodobnie została zniszczona w 586 roku przed Chr., w czasie oblężenia Świętego Miasta przez starożytnych Babilończyków.

„Zapierający dech”

Ktokolwiek w niej mieszkał, miał „zapierający dech” widok na jerozolimską Świątynię wznoszącą się na Wzgórzu Świątynnym, a także na obszar zwany dzisiaj Miastem Dawida, znajdujący się w Jerozolimie w pobliżu Starego Miasta.

IAA przyjmuje też, że gospodarzem budowli mógł być jeden z królów Judy lub zamożna rodzina jakiegoś dostojnika. Wyszukane rzeźbienia były znanym symbolem tamtych czasów zarówno w Królestwie Izraela, jak i Judy, a obecnie figurują jako jeden z motywów na monecie o nominale pięciu szekli we współczesnej walucie Izraela.

Pod koniec zeszłego roku, archeolodzy odkryli w Izraelu kamienną tablicę, która pod pewnym względem przypomina starotestamentowy napis, jaki odgrywał rolę w historii o Arce Przymierza. Tablicę znaleziono na terenie prac wykopaliskowych w świątyni sprzed 3.100 lat, odkrytej niedaleko Jerozolimy w starożytnym mieście Bet Szemesz.

Autor: Brandon Showalter

Źródło: Christian Post

Podobne
Izraelscy archeolodzy prawdopodobnie odkryli jerozolimski rynek z czasów Jezusa

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button