RóżneZe świata

Archeolodzy odkryli babilońskie zniszczenia Jerozolimy, zgodne z biblijnym opisem

źródło: CBN News

JEROZOLIMA, Izrael. Naukowcy potwierdzają wiarygodność Biblii po odkryciu dowodów oblężenia Jerozolimy, dokonanego przez Babilończyków w VI wieku przed Chrystusem, odpowiadających opisowi z 25 rozdziału 2 Księgi Królewskiej.

Archeolodzy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Charlotte, prowadzący prace wykopaliskowe na górze Syjon w Jerozolimie, mówią, że znaleźli fizyczne dowody ataku Babilończyków, obejmujące spalony materiał, groty strzał, zwęglone drewno, brąz, żelazo, biżuterię i potłuczoną ceramikę.

Dr Shimon Gibson, jeden z kierowników prowadzonego przez Uniwersytet projektu archeologicznego na górze Syjon, powiedział w wywiadzie dla CBN News, że ich odkrycia są „nieoczekiwane”.

W Biblii czytamy, że siły króla Nebukadnesara spaliły doszczętnie „wszystkie duże domy” (2 Krl 25:9), łącznie z domem Pana – Świątynią Salomona. Żołnierze zabrali też ze Świątyni kolumny i miedziane naczynia, i wywieźli do Babilonu, dokąd synowie Izraela zostali skazani na wygnanie.

„To, co znajdujemy, to efekty tego zniszczenia” – powiedział Gibson, dodając, że Nebukadnesar był w tamtym czasie znany jako „niszczyciel narodów”.

Badacze znaleźli też szczególnie rzadki element biżuterii nieznanego pochodzenia.

„To mógł być kolczyk. To mógł być frędzel, jakiś rodzaj ozdoby. W tym momencie nie jest to dla nas jasne. Przedmiot składa się ze złotego dzwonu, z którego wyrasta pęk wykonanych ze srebra gron” – powiedział Gibson.

Choć Gibson nie może stanowczo stwierdzić, że jego zespół trafił na pozostałości po babilońskim ataku, mówi, że znalezisko „bardzo dobrze koresponduje” z Biblią.

Faktycznie, Gibson jest przekonany, że odkrycie dowodzi, iż Biblia jest dokumentem wiarygodnym i wiernym historycznie.

„Od kilku ostatnich dekad wiele się dyskutuje na temat prawdziwości biblijnego zapisu. Niektórzy woleliby go widzieć bardziej jako tekst oparty na mitach, może zakorzeniony w historii, jednak w dużej mierze jako dokument, na którym tak naprawdę nie można polegać” – wyjaśnił.

„Nasze wykopaliska dowodzą, że tak nie jest”.

Gibson powiedział, że archeolodzy wrócą do Jerozolimy latem przyszłego roku, by w całości przeszukać stanowisko.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.