Ze świata

Arabia Saudyjska: Kraj w którym nie wolno budować kościołów

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska, Al-Qurayyah. Kraj w którym nie wolno budować kościołów.

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest wyróżnione jako cel pielgrzymkowy wszystkich muzułmanów na świecie i posiada pozycję lidera świata islamskiego.

Dlatego też nie jest rzeczą zaskakującą że dzwony kościelne nie dzwonią w Królestwie Arabii Saudyjskiej i że chrześcijanie – nawet obcokrajowcy – nie mogą praktykować swojej wiary otwarcie.

Obecne status quo każe stawiać pytania: dlaczego Arabia narusza wolność religijną? I czy to się kiedykolwiek zmieni?

Kilka lat temu, arabskie media oraz serwisy społecznościowe, w tym osobistości medialne i polityczne, poinformowały że po wizycie libańskiego patriarchy maronickiego Bechara Al-Rai kościół z IV wieku naszej ery, którego ruiny zostały odkryte w latach osiemdziesiątych na wschodzie kraju, zostanie odbudowany.

Jednak rząd nigdy tego nie ogłosił oficjalnie. Nie było też żadnych dalszych  informacji o tym ani w oficjalnych gazetach saudyjskich, ani w saudyjskiej telewizji.

Chrześcijaństwo, które istniało na Półwyspie Arabskim jeszcze przed islamem, przeszło rożne przekształcenia, w tym przejście chrześcijańskich plemion arabskich na islam a także porzucenie islamu przez niektóre z nich. W miarę upływu czasu w Zatoce Perskiej powstał Mandat Brytyjski, w rejonie którego chrześcijanie migrowali z powodów politycznych lub ekonomicznych. Ta niewielka społeczność chrześcijańska która pozostała może być uważana raczej za 'nową’ społeczność powstałą z 'przyjezdnych’ chrześcijan niż za coś rdzennego.

Więc gdzie jest dzisiaj Arabia Saudyjska?

Ostatnio w kraju wystartował projekt Saudi Vision 2030, strategiczny plan pod wodzą następcy tronu Mohammeda bin Salman aby zmniejszyć zależność saudyjskiej ekonomii od ropy, rozwinąć sektor usług publicznych i wzbogacić różnorodność gospodarki.

Głównym celem projektu jest promocja działalności gospodarczej i wzrost inwestycji w Królestwie oraz rozwój międzynarodowego handlu pozanaftowego ale jednym z celów jest także promocja bardziej świeckiego obrazu Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Być może w tej kwestii nastąpi pewne otwarcie. Jakąś możliwością jest Neom – będące w planie miasteczko graniczne w prowincji Tabuk w północno-zachodniej Arabii które ma być zbudowane do 2030 jako obiekt turystyczny zawierający inteligentne technologie miejskie.

Dotychczas międzynarodowe wysiłki aby w Arabii Saudyjskiej został zbudowany kościół były bezowocne, ale na promocyjnych broszurach projektu Neom jest pokazywane jako miejsce różnorodności społeczeństw, narodowości oraz religii z bardziej progresywnym prawem spełniającym międzynarodowe standardy i w takim mieście można by było wyobrazić sobie miejsce kultu chrześcijańskiego.

David Rundell, były szef misji dyplomatycznej w ambasadzie USA w Rijadzie, powiedział magazynowi magazynowi „Insider”: „NEOM jest właściwym miejscem na pierwszy kościół w Arabii, ze względu na unikalny system prawny, jaki jest oczekiwany w pogranicznym miasteczku inwestycyjnym.”

Saudyjski pisarz Ali Al-Ahmad udzielił Insiderowi mniej optymistycznego komentarza: „To będzie tylko chwyt marketingowy. Tak naprawdę kościół jest potrzebny w dużych miastach, gdzie żyje większość chrześcijan: Dżudda, Rijad.”

Nina Shea, była komisarz USA ds. Wolności religijnej, powiedziała, że większość chrześcijan odniesie niewielką korzyść z kościoła położonego w odległości setek mil ale stwierdziła, że „byłoby rzeczą pomocną mieć jakiś symbol tolerancji.”

Katolicki biskup Paul Hinder, który w maju został wyznaczony przez papieża Franciszka jako wikariusz apostolski Północnego Wikariatu Arabii, zgadza się, że jest rzeczą ważną aby chrześcijanie Arabii Saudyjskiej posiadali kościół do którego będą mieli dostęp. Powiedział magazynowi „Insider”: „Mam nadzieję, że takie kościoły oraz miejsca kultu będą w miastach gdzie żyją zagraniczni pracownicy pracujący w Arabii Saudyjskiej”.

Niemniej, projekt Saudi Vision 2020 będzie straconą szansą jeśli Arabia Saudyjska nie uczyni tolerancji religijnej jednym ze swoich celów.

źródło: www.christiantoday.com
Tłum. Tomasz Karasiński

Inne
Arabia Saudyjska: W oczekiwaniu na werdykt sądu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button