Ze świata

Antyczna Biblia zrabowana w Etiopii wycofana z brytyjskiej aukcji

stara książka
Zdjęcie ilustracyjne

Oprawiona w skórę, etiopska Biblia koptyjska znalazła się wśród artefaktów wycofanych z aukcji w Wielkiej Brytanii. Etiopska ambasada w Londynie zidentyfikowała ją jako przedmiot zrabowany przez brytyjskie wojska po bitwie pod Mekdelą w 1868 roku.

Dom aukcyjny Busby

„The Guardian” donosi, że dom aukcyjny Busby w Bridport w Dorset wycofał Biblię razem z zestawem rogowych kubków z aukcji zaplanowanej na 17 czerwca, po otrzymaniu listu z ambasady etiopskiej z prośbą o zwrot przedmiotów.

W liście, etiopski rząd wyraził pragnienie odzyskania artefaktów, argumentując, że ich powrót pomógłby zamknąć „bolesny rozdział” w historii kraju, a sama Biblia i kubki – wycenione na około 700 euro (nieco ponad 834 dolary amerykańskie) – to niewielka, lecz „ważna część tej historii”.

„Z punktu widzenia rządu, wystawienie tych przedmiotów na aukcji jest w najlepszym razie nieetyczne, a w najgorszym stanowi kontynuację cyklu wywłaszczenia dokonanego przez tych, którzy chcieliby skorzystać na łupach wojennych” – stwierdzono w liście.

W wypowiedzi dla „The Guardian”, dom aukcyjny Busby potwierdził, że po rozmowie z ambasadą i sprzedawcą, Biblia i zestaw rogowych kubków zostały wycofane.

Sprawa załatwiona

„Sprawa została załatwiona ze sprzedającym i z etiopską ambasadą w Londynie” – powiedział rzecznik domu aukcyjnego.

Ambasada przekazała, że decyzja Busby to mały, ale ważny krok w czasie, gdy afrykański rząd dąży do odzyskania wszystkich artefaktów z Mekdeli, znajdujących się w zbiorach brytyjskich instytucji.

„Mekdela jest naprawdę ważna ze względu na wspólną historię Wielkiej Brytanii i Etiopii, dlatego dzień dzisiejszy jest wielkim dniem. Mały krok” – powiedział w rozmowie z gazetą rzecznik etiopskiej ambasady.

Ambasada i prywatny sprzedawca przedmiotów negocjują ich powrót do Etiopii, skąd zostały zabrane 153 lata temu – informuje „The Guardian”.

Mekdela leży na północnym obszarze Etiopii. W połowie XIX wieku, cesarz Tewodros II zbudował tam górską twierdzę, w której znajdował się kościół, biblioteka i skarbiec. Gdy przy pomocy wojska dążył do zjednoczenia Etiopii pod swoją kontrolą, w czasie kampanii wojennych zabierał z kościołów w całym kraju książki, święte przedmioty i inne manuskrypty.

Tewodros pojmał i uwięził

W 1866 roku, Tewodros pojmał i uwięził brytyjskich dygnitarzy i innych europejskich przedstawicieli państwowych (także misjonarzy), gdy brytyjski rząd odmówił mu pomocy w szkoleniu jego wojsk i wsparcia jego kampanii utrzymania podbitych terenów.

W 1868 roku, potężny atak brytyjskiego wojska, złożonego z 13 tysięcy żołnierzy brytyjskich i indyjskich pod dowództwem sir Roberta Napiera, doprowadził do zniszczenia twierdzy w Mekdeli i zdziesiątkowania armii Tewodrosa, przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych po stronie brytyjskiej.

Pisemne relacje z tamtego okresu mówią o szabrownictwie dokonywanym po bitwie na szeroką skalę.

W zbiorach Muzeum Brytyjskiego znajduje się około 80 przedmiotów pochodzących z Mekdeli.

Autor: Steve Warren
Źródło: CBN News

Inne
Biblia dostępna w każdym języku do 2033 roku

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button