Ze świata

Anglia: Biblia koronacyjna jest już gotowa

Canterbury Katedra

Arcybiskup Canterbury otrzymał imponujące wydanie Biblii Króla Jakuba, przeznaczonej na ceremonię koronacji Króla Karola III, która ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Biblia koronacyjna powstała na specjalne zlecenie arcybiskupa, a jej wydaniem zajęło się Oxford University Press (OUP).

Biblia jest ręcznie oprawiona w czerwoną skórę, ozdobioną wyśmienitymi, złotymi dekoracjami w kształcie liści.

Kontynuując wielowiekową tradycję, nowo wydrukowana Biblia zostanie przekazana w prezencie Królowi Karolowi III w czasie nabożeństwa koronacyjnego, które ma się odbyć 6 maja w kościele Westminster Abbey.

W czasie ceremonii, Król położy rękę na Biblii i wypowie przysięgę koronacyjną.

W połowie kwietnia, Biblia została dostarczona do Lambeth Palace, oficjalnej rezydencji arcybiskupa Canterbury w Londynie, i będzie tam trzymana do dnia ceremonii.

Mówi arcybiskup Justin Welby: „Koronacja będzie nabożeństwem kultu chrześcijańskiego, głęboko zakorzenionego w mądrości, jaką znajdujemy w Piśmie Świętym.

„Biblia, która zostanie przekazana w prezencie Jego Wysokości Królowi, jest przypomnieniem, że Pismo jest nie tylko w sercu obowiązków, jakich się podejmuje w czasie koronacji, ale i w sercu chrześcijańskiego życia.

„W tej doniosłej chwili, Biblia będzie pierwszym i najważniejszym podarunkiem przekazanym Królowi. Pismo daje prowadzenie i światło każdemu, i modlę się, by Jego Wysokość wciąż odnajdywał je w tych żywych słowach”.

Tradycja dawania w prezencie monarsze Biblii w czasie koronacji sięga wstecz do XVII wieku, do czasów panowania Williama III i Marii II.

Zwyczaj specjalnego produkowania nowej Biblii na każdą koronację powstał dopiero od czasu koronacji George’a III w 1761 roku.

Oxford University Press wyprodukowało cztery egzemplarze Biblii koronacyjnej. Kopia wykorzystana na nabożeństwie koronacyjnym będzie trzymana po uroczystości w bibliotece Lambeth Palace, umieszczona na publicznej wystawie do 13 lipca.

Król otrzyma osobisty egzemplarz

Król otrzyma osobisty egzemplarz, a pozostałe dwa trafią do archiwów Westminster Abbey i OUP.

Dyrektor naczelny OUP, Nigel Portwood, powiedział: „Jesteśmy zaszczyceni, że arcybiskup Canterbury wybrał OUP w celu wydania Biblii na koronację Jego Wysokości.

„Biblia jest przykładem doskonałego rzemiosła i dbałości o detale, wyrażonej w pracy wydawnictwa i naszych kolegów z Shepherds, Sangorski & Sutcliffe oraz CPI Printers”.

„Jesteśmy pewni, że będzie to odpowiedni hołd dla tej doniosłej chwili w brytyjskiej historii, i mamy nadzieję, że Jego Wysokość będzie ją cenił przez wiele kolejnych lat” – powiedział Portwood.

Autor: zespół Christian Today

Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button