Ze świata

Analiza materiału znad Morza Martwego

zwoje ToryAnaliza kawałków materiału znalezionego ze Zwojami znad Morza Martwego potwierdza stanowisko, że zwoje te zostały napisane przez sektę Esseńczyków. Dr Orit Szamir, specjalista od materiałów organicznych w Izraelskim Zarządzie Zabytków (IAA) odkrył, że materiał znaleziony ze zwojami (który służył do owinięcia zwojów lub był po prostu wepchnięty do słojów) różni się od jakiegokolwiek materiału znalezionego w wykopaliskach z tego samego okresu.

Zarówno Żydzi jak i Rzymianie nosili głównie okrycia wełniane, a większość ubrań przedstawiała ciemnoczerwone wzory opisane zarówno w Talmudzie, jak i źródłach nieżydowskich. Kawałki materiału z Qumran są zrobione raczej z lnu niż z wełny i są pozbawione zdobień. Były również bielone, co jak mówi Szamir było zarówno kosztowne, jak i wymagało wiele pracy. Mówi też, że len, który był droższy od wełny, noszono dla podkreślenia religijności.

Fakt, że mieszkańcy Qumran nosili białe szaty, odpowiada opisowi historyka Józefa Flawiusza, że Esseńczycy nosili się na biało.

za Word of Life w Izraelu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.