Ze świata

Analiza DNA zwojów z Qumran mówi o ich nieznanym pochodzeniu

Qumran
Zdjęcie: Juha67 z Pixabay

Po ukończeniu wyczerpującego, siedmioletniego badania próbek DNA pobranych z fragmentów zwojów znad Morza Martwego, izraelscy naukowcy odkryli nowe informacje na temat pochodzenia najstarszych znanych na świecie kopii tekstów biblijnych.

Badanie ujawnia, że niektóre ze zwojów nie pochodzą znad Morza Martwego, gdzie miały zostać napisane przez członków starożytnej, żydowskiej sekty Esseńczyków. Zamiast tego, część z nich powstała z dala od miejsca ich odnalezienia w Qumran.

Naukowcy dokonali tego przełomowego odkrycia dzięki analizie DNA skór zwierzęcych, na których napisano zwoje.

„Okazało się, że prawie wszystkie zwoje, z których pobraliśmy próbki, zrobiono ze skór owiec, a zatem, większość wysiłku włożyliśmy w niezwykle trudne zadanie, jakim była próba połączenia fragmentów powstałych na skórze konkretnej owcy i oddzielenie ich od fragmentów napisanych na skórach innych owiec, które posiadają niemal identyczny genom” – powiedział profesor Uniwersytetu Tel Awiwu, Oded Rechavi, który pokierował interdyscyplinarnym zespołem badaczy.

Jednym z najbardziej znaczących odkryć jest to, że dwa fragmenty z Księgi Jeremiasza napisano na skórze wołowej, która nie była dostępna na Pustyni Judzkiej, gdzie je odnaleziono.

„Hodowla krów wymaga trawy i wody, dlatego bardzo prawdopodobne, że skóra wołowa nie była wytwarzana na pustyni, ale została sprowadzona do jaskiń Qumran z innego miejsca” – powiedział Rechavi.

Co więcej, odkryto, że wspomniane dwa fragmenty Księgi Jeremiasza odzwierciedlają różne wersje tej księgi, odbiegające od tekstu biblijnego, jaki znamy dzisiaj.

„Starożytne DNA dowodzi, że spoza obszaru Pustyni Judzkiej sprowadzono dwie kopie Jeremiasza, różniące się od siebie treścią” – wyjaśnia profesor Noam Mizrahi.

Mizrahi sugeruje, że żydowskie sekty w czasach starożytnych były bardziej skupione na „poprawnej” interpretacji tekstu, a nie na precyzyjnym słownictwie czy formie językowej.

Odnajdywanie na zwojach unikalnego śladu DNA pomaga rozróżnić, które teksty zostały napisane przez żydowską sektę, a które przywieziono z innych miejsc, oraz jest potencjalnym odzwierciedleniem szerszego, żydowskiego społeczeństwa tamtych czasów.

„Wyobraźmy sobie, że Izrael jest zniszczony do fundamentów i ocalała tylko jedna biblioteka, biblioteka odizolowanej, 'ekstremistycznej’ sekty. Co, jeśli cokolwiek, moglibyśmy wydedukować na temat całego Izraela na podstawie tej biblioteki?” – pyta Mizrahi.

Projekt, choć żmudny, jest ważny dla zrozumienia historycznego kontekstu biblijnych tekstów.

„Nie zawsze dokładnie wiemy, gdzie każdy fragment był odkryty, a czasem pojawiały się fałszywe informacje na ten temat” – powiedział profesor Mizrahi. „Zidentyfikowanie miejsca odkrycia jest ważne, ponieważ wpływa na nasze zrozumienie historycznego kontekstu odkryć” – dodał.

Zespół będzie kontynuować analizę kolejnych fragmentów w nadziei na lepsze zrozumienie, z jakich zwierząt czerpano surowce, z których powstały zwoje. Profesor Rechavi powiedział też, że przełom dzięki analizie DNA może pomóc badaczom w identyfikacji falsyfikatów części zwojów.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button