Prześladowania

Algieria: Rząd zamyka kościoły protestanckie

Wierni gromadzą się w domach

Wnętrze kaplicy Kościoła Pełnej Ewangelii w Tizi Ouzou

„Przepełniony gniewem i smutkiem”, mówi o sobie pastor Salah z Kościoła Pełnej Ewangelii w Tizi Ouzou. W ubiegły piątek miejscowa policja poinformowała go, że budynek kościoła zostanie zamknięty w środę 16 października. Jest to kolejny krok w rządowym planie zamknięcia wszystkich kościołów protestanckich w największym kraju Afryki. Pracownik Open Doors spotkał się i rozmawiał z długoletnim przywódcą zboru, pastorem Salaha.

15 kościołów zamkniętych od początku 2018 r.

Pastor Salah zaprosił około 700 członków kościoła na ostatnie wspólne spotkanie wczoraj, we wtorek, aby podzielić się informacjami o przyszłości zboru. Wspólnota jest jedną z największych w Algierii. Również Kościół Zgromadzeń Bożych w Tizi Ouzou i kościół w Makouda zostały poinformowane o zbliżającym się zamknięciu. Od początku 2018 roku zamknięto ponad 15 kościołów w Algierii. Zapytany o przyczynę, Pastor Salah mówi: „Spodziewaliśmy się takiego rozwoju wydarzeń, ponieważ zamykanie kościołów jest wpisane w strategię rządu. Wierzę, że wszystkie kościoły protestanckie w Algierii będą celem ataku. Jednym z głównych powodów jest prawdopodobnie to, że mamy tak wielu chrześcijan, którzy nawrócili się z islamu. To nie podoba się władzom.”

Pomimo bolesnej przerwy w życiu wspólnotowym, pastor Salah nie uważa, że jest to koniec jego kościoła. W przyszłości chrześcijanie będą spotykać się w domach prywatnych: „Niektóre zgromadzenia w naszym kraju organizują swoje nabożeństwa pod gołym niebem, aby wspólnie czcić Pana. Inne wspólnoty przeobraziły się w kościoły domowe. Myślę, że i nas to czeka.”

Spoglądając w przyszłość Kościoła w swoim kraju, Salah z wielkim niepokojem obserwuje obecny trend zamykania kościołów: „Obawiam się, że władze wprowadzą zakaz również dla kościołów domowych. Widzieliśmy to już wcześniej. Pastorzy, których kościoły były zamknięte, zaczęli organizować spotkania w domach, a rząd zabronił im tego.”

Zachowanie władz „niezrozumiałe i nieuzasadnione”

Dopiero w zeszłym tygodniu „Protestancki Kościół Algierii” (EPA) opublikował komunikat prasowy w sprawie zamknięciu pięciu kościołów w samym tylko okręgu Bejaia. W piśmie kierownictwo kościoła domaga się „usunięcia pieczęci z miejsc zgromadzeń”, zaprzestania „zastraszania naszych wspólnot i członków” oraz uchylenia „przepisów ograniczających wolność obywateli z 2006 r.”. Wszystkie możliwości administracyjne zostały wyczerpane. „Niestety, drzwi do dialogu zostały zamknięte przez władze. EPA wyraża szczególne ubolewanie w związku z niezrozumiałą i nieuzasadnioną odmową władz prowincji Bejaia do wysłuchania racji kościoła w kwestii zamykania miejsc kultu”.

Pastor Salah z Tizi Ouzou liczy na wsparcie innych chrześcijan: „Proszę Kościół na całym świecie, aby modlił się, aby Pan był z nami w tej sytuacji. Mam również nadzieję, że chrześcijanie na całym świecie zwrócą się do swoich rządów z prośbą o powstrzymanie działań rządu algierskiego.” Salah zaleca modlitwę uczniów z Dziejów Apostolskich 4:24-30. Mówi między innymi: „Powstali królowie ziemi i książęta zeszli się razem przeciw Panu i przeciw Jego Pomazańcowi (…) spójrz, Panie, na ich groźby i daj sługom Twoim głosić słowo Twoje z całą odwagą”.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Algierii.

Dziękuj za żywy kościół Jezusa w Algierii, który od wielu lat przeciwstawia się naciskom zewnętrznym i zapewnia wielu ludziom duchowy dom.
Módl się za wszystkich chrześcijan, którzy nie mogą już uczestniczyć w regularnych nabożeństwach kościelnych, aby znaleźli nowe możliwości uczestnictwa w społecznościach z braćmi i siostrami.
Módl się, aby Jezus obdarzył mądrością przywódców duchowych, takich jak Pastor Salah, aby wiedzieli, jak najlepiej służyć swoim kościołom w zaistniałej sytuacji.
Módl się, aby rosnąca presja rządu przyczyniła się do dalszego rozprzestrzeniania się Ewangelii.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.