PrześladowaniaZe świata

Algieria: Odmówiono pochowania chrześcijanina na cmentarzu

AlgieriaChrześcijanie w Algierii są ciągle publicznie dyskryminowani. Ostatnio odmówiono pewnej chrześcijańskiej rodzinie pochówku ich zmarłego syna Lahlou Naroubi (24) na publicznym cmentarzu jego rodzinnego miasta. Powiadomiono ich, że na cmentarzu zezwala się tylko na pogrzeby zgodne z muzułmańskimi zasadami. Z powodu tego wymogu, rodzina mieszkająca w Chemini (północna część algierskiej Kabylii), zdecydowała się pochować studenta na prywatnej działce. „Muzułmańska społeczność Chemini poinformowała nas, że ich religia nie pozwala im na grzebanie chrześcijan i muzułmanów na tym samym cmentarzu”, opowiada pastor Nordine Mahmoudik, który prowadził pogrzeb.

Dyskryminacja chrześcijan na porządku dziennym

Ten przypadek nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem. W 2011 roku nie dopuszczono do chrześcijańskiego pogrzebu w pobliskiej miejscowości Akbou. Oficjalny powód, podany przez władze, brzmiał: „Islam nie toleruje pogrzebów niewiernych obok muzułmanów.” Wówczas miejscowy kościół wydzielił kawałek ziemi, na której chrześcijanie mogą być pochowani.

Kto nie przestrzega reguł islamu, będzie miał problemy

Zarówno chrześcijanie jak i nie-chrześcijanie popadają w konflikt z obowiązującym prawem, gdy odmawiają udziału w islamskich zwyczajach. 27 stycznia 2014 roku dwóch Algierczyków zostało skazanych na cztery miesiące więzienia z powodu nieprzestrzegania muzułmańskiego postu podczas minionego ramadanu. Wyrok został wydany przez Sąd Karny w Sidi Aich, w Kabylii. To również nie wydarzyło się po raz pierwszy. Już w 2001 roku właściciel restauracji w Bejaia spędził dwa miesiące w więzieniu, ponieważ w czasie ramadanu otwierał swoją restaurację również w ciągu dnia. W 2010 roku 27-letni Bouchouta Fares z Oum El-Bouaghi w południowej Algierii, otrzymał karę dwóch lat więzienia i musiał zapłacić grzywnę w wysokości 100 000 dinarów (około 1000 Euro). W tym samym roku prokurator w Ain El-Hamman (na zachód od Bejaia) złożył wniosek o karę roku więzienia dla dwóch chrześcijan, którzy nie przestrzegali postu. Ostatecznie oboje zostali jednak wypuszczeni na wolność, bez odsiadywania kary więzienia.

Dyskryminacja bez podstawy prawnej

W Algierii nie istnieje prawo, które uzasadniałoby zachowanie władz. Jednak islam obowiązuje jako religia państwowa. Jeśli ktoś ciągle lekceważy reguły islamu, musi liczyć się z tym, że zostanie posądzony o pogardzanie zasadami islamu i poprzez to zakłóca porządek publiczny. W sierpniu ubiegłego roku doszło do protestu w Tizi Ouzou, mieście położonym na zachód od Bejaia. Miejscowi jadali wówczas publicznie podczas miesiąca ramadanu i w ten sposób protestowali przeciwko prześladowaniu innowierców. Była to reakcja na aresztowanie w lipcu czterech Algierczyków, którzy w ramadanie spożywali w ciągu dnia posiłek w pobliskiej kawiarni.
Algieria znajduje się obecnie na 32 miejscu Światowego Indeksu Prześladowań. Islamskie ugrupowania wywierają coraz większy nacisk na lokalne władze i rząd, co znacznie utrudnia sytuację chrześcijan. Open Doors wspiera chrześcijan z Algierii poprzez projekty pomocy, szkolenia, oraz mikropożyczki.

Prośby modlitewne:
• Módlmy się za chrześcijan, którzy doświadczają dyskryminacji, sięgającej aż po bezpodstawne aresztowania
• Módlmy się o ochronę dla nich przed wzrastającym wpływem islamskich ugrupowań
• Módlmy się o władze i rząd, aby akceptowali chrześcijan i wstawiali się za nimi

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button