Prześladowania

Algieria: Groźba podpalenia kościoła

W tym samym tygodniu, w którym ambasador USA w Libii został zamordowany, niezależna grupa złożona z czterech osób groziła pastorowi protestanckiego kościoła w Ouargla, że spali jego kościół. Jeden z napastników został rozpoznany przez policję. Groźba spalenia kościoła była aktem protestu przeciw antyislamskiemu filmowi „Niewinność muzułmanów”.

Pastor Mustafa Krim powiedział: „Kiedy wracałem z rynku w Ourgla, napotkałem przed naszym kościołem grupę czterech młodych mężczyzn. Zatrzymali mnie, kiedy otwierałem bramę. Jeden z nich zbliżył się do mnie i powiedział, że istnieje antyislamski film o życiu proroka Mohameta. Ostrzegł mnie mówiąc: „otwórz nam bramę, żebyśmy mogli spalić twój kościół albo spalimy ciebie”.

Pastor opowiedział, że zdołał przedostać się do kościoła i natychmiast zawiadomił policję. Napastnicy wskoczyli do samochodu i uciekli w nieznanym kierunku, jednak pastor zdołał zanotować numery rejestracyjne pojazdu i wniósł oskarżenie. To umożliwiło policji zidentyfikowanie jednego z napastników już dwa dni po incydencie.

Trwa śledztwo mające na celu zidentyfikowanie pozostałych napastników. Mustafa Krim będący przywódcą Kościoła Protestanckiego w Algierii wezwał algierskich muzułmanów do „niemylenia chrześcijan, którzy są ludźmi szanującymi przekonania innych osób, z ludźmi mającymi złe intencje, którzy to ludzie nie mają nic wspólnego z chrześcijańskimi wartościami, jak na przykład autor tego wyprodukowanego w USA filmu”.

W lutym 2012 r. ten sam kościół w Ouargla padł ofiarą nieznanych wandali. Zniszczono wtedy dwa żelazne krzyże umieszczone na szczycie budynku, kilka drzew oraz bramę.

Budynek kościoła został zbudowany kilkadziesiąt lat temu i jest własnością Kościoła Protestanckiego w Algierii.

Ouargla jest miastem położonym ok. 700 km na południowy wschód od stolicy Algierii. Liczy ok. 195 tys. mieszkańców.

Źródło Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button