Prześladowania

Al-Shabaab ostrzega: wszyscy chrześcijanie mają opuścić północno-wschodnią Kenię

wycelowana brońZwiązane z al-Kaidą, somalijskie ugrupowanie al-Shabaab „nakazało” chrześcijanom opuszczenie trzech okręgów na północnym wschodzie Kenii, by miejscowi muzułmanie mogli znaleźć pracę – poinformowała amerykańska organizacja monitorująca prześladowania, International Christian Concern.

„Muzułmańscy nauczyciele, lekarze, inżynierowie i młodzi absolwenci z północno-wschodniej prowincji są bezrobotni. Czy nie lepiej dać im szansę? Obecność niewierzących nie jest tu potrzebna” – powiedział rzecznik al-Shabaab, szejk Ali Dhere, w opublikowanym online nagraniu audio, odnosząc się do okręgów Garissa, Wajir i Mandera.

W 20-minutowym nagraniu, rzecznik wezwał somalijskich Kenijczyków do wypędzenia wszystkich nie-muzułmanów, jeśli ci nie zechcą odejść dobrowolnie.

Większość ludzi zamieszkujących trzy wymienione okręgi to Somalijczycy, którzy uciekli do Kenii z powodu wojny i przemocy w Somalii.

„To żadna nowość, ponieważ zachowanie tutejszych zawsze sugerowało, że mamy się stąd wynieść” – powiedział pastor Cosmas Mwinzi z Assemblies of God (Zgromadzenia Boże) w Garissa. „Ten obszar od lat jest niestabilny z powodu wojny w Somalii i nienawiści wobec zamiejscowych, którzy w większości są chrześcijanami. Poziom wykształcenia i infrastruktury w trzech okręgach jest niski, a życiowy standard Somalijczyków w Kenii może się poprawić tylko dzięki znawstwu i ciężkiej pracy ludzi spoza regionu. Mamy tu zamiejscowych ze wszystkich sektorów, od służby zdrowia po edukację”.

W styczniu, w mieście Kamuthe w okręgu Garissa zamordowano trzech chrześcijańskich nauczycieli w ataku na szkołę podstawową, przeprowadzonym zgodnie z przypuszczeniami przez al-Shabaab. W efekcie, wielu zamiejscowych nauczycieli przeniesiono do innych szkół poza północno-wschodnim obszarem Kenii, często na prośbę samych nauczycieli.

„To okropna wiadomość dla chrześcijan żyjących i pracujących we wschodniej Kenii” – powiedział Nathan Johnson, dyrektor regionalny ICC w Afryce. „Ci ludzie już i tak żyją z podwyższonym poziomem lęku i niepokoju, gdy wielu z nich musi wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Teraz, przy takim ostrzeżeniu jest jasne, że al-Shabaab będzie zwiększać ataki na chrześcijan, którzy po prostu starają się utrzymać swoje rodziny”.

W środę 26 lutego, trzy osoby, w tym dwóch chrześcijan, zginęły z rąk podejrzewanych o napaść bojowników al-Shabaab, w ataku na autobus wiozący pasażerów z miasta handlowego w pobliżu granicy etiopsko-somalijskiej do stolicy kraju Nairobi.

Haji Abass, właściciel kenijskiej firmy autobusowej Moyale Raha, w wywiadzie dla „The Associated Press” powiedział, że bojownicy byli ubrani w policyjne mundury i próbowali zatrzymać autobus przy pomocy sygnalizacji. Kierowca jechał dalej, bo wiedział, że po drodze nie ma żadnych przystanków policyjnych. Wtedy bojownicy ostrzelali autobus, przebijając tylne opony i raniąc kierowcę.

Gdy autobus się zatrzymał, bojownicy podobno wyciągnęli pasażerów i zabili dwóch nie-muzułmanów i jednego muzułmanina. Dwóch innych ranili.

Zgodnie ze Światowym Indeksem Prześladowań Open Doors USA w 2020 roku, Kenia znajduje się na 44. miejscu wśród państw o najwyższym stopniu prześladowań chrześcijan na świecie.

Al-Shabaab od lat walczy o obalenie somalijskiego rządu. Ugrupowanie odpowiada za ataki po obu stronach granicy somalijsko-kenijskiej, dawno temu przysiągłszy pomstę na Kenii za wysłanie do Somalii skierowanych przeciwko niemu wojsk.

W kwietniu 2015 roku, al-Shabaab przeprowadziło jeden ze swoich najbardziej śmiercionośnych ataków, najeżdżając kampus Uniwersytetu Garissa. Bojownicy podobno oddzielili muzułmanów od nie-muzułmanów i pozabijali wszystkich studentów, którzy nie byli wyznania islamskiego. W ataku zginęło co najmniej 148 osób.

Autor: Anugrah Kumar

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button