Ze świata

Akty antysemityzmu na Ukrainie spadły o 27 procent

żydzi, gwiazdaOrganizacja żydowska na Ukrainie donosi, że liczba udokumentowanych aktów antysemityzmu spadła w 2019 roku o 27 procent.

Zjednoczona Społeczność Żydowska na Ukrainie, jedna z kilku organizacji reprezentujących ukraińskich Żydów, 13 stycznia wydała raport, zgodnie z którym w 2019 roku w kraju doszło do 66 antysemickich zajść, co wskazuje na spadek wobec 90 podobnych incydentów w 2018 roku.

Zaobserwowany spadek antysemityzmu organizacja przypisuje ostatnim wyborom prezydenckim na Ukrainie, w których zwyciężył Żyd, Wołodymyr Zełenski.

W ukraińskim rządzie nie ma oficjalnego organu, który dokumentuje rasistowskie incydenty, a ukraińskie organizacje żydowskie często nie zgadzają się z faktycznym wskaźnikiem antysemityzmu w kraju.

Izraelskie ministerstwo ds. diaspory poinformowało, że w 2017 roku na Ukrainie doszło do ponad 130 antysemickich zajść. Niektóre żydowskie organizacje, w tym Stowarzyszenie Żydowskich Organizacji i Społeczności Vaad, zakwestionowało izraelski raport. Inne, jak Ukraińska Komisja Żydowska, zgodziły się z oceną Izraela.

Wspomniany, styczniowy raport Zjednoczonej Społeczności Żydowskiej na Ukrainie pojawia się na tle rosnącego antysemityzmu w Europie.

Niedawne badanie Ligii Przeciwko Zniesławieniom (Anti-Defamation League – ADL) ujawnia, że około jeden na czterech Europejczyków ma antysemickie nastawienie wobec Żydów.

Badacze dowiedzieli się, że podczas gdy poziom antysemityzmu w Europie Zachodniej pozostaje na niezmiennym poziomie, Europa Wschodnia staje się coraz bardziej wroga wobec Żydów.

Badanie ujawniło, że 46 procent Ukraińców posiada antysemickie poglądy.

„Głęboko niepokoi, że w przybliżeniu jeden na czterech Europejczyków posiada typ antysemickich przekonań, jakie przetrwały z czasów przed Holokaustem” – powiedział dyrektor naczelny ADL, Jonathan A. Greenblatt. „To odkrycie służy jako potężny sygnał alarmowy, że trzeba jeszcze wykonać mnóstwo pracy, by wyedukować szerokie rzesze populacji wielu z tych krajów, by odrzucały bigoterię, a także odpowiedzieć na palące potrzeby bezpieczeństwa w obliczu rosnących aktów przemocy”.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.