PrześladowaniaZe świata

Afganistan: Kiedy syn jest postrzegany jako zdrajca

AfganistanRodzina w Afganistanie jest najważniejszą i najsilniejszą instytucją tego społeczeństwa. Zazwyczaj małżeństwa dokonywane są w ramach pokrewieństwa. Słowo ojca i najstarszych mężczyzn w rodzie jest prawem. Społeczna kontrola najbliższych członków rodziny, ale też dalszych krewnych jest bardzo wysoka. Wstydem i hańbą jest nieposłuszeństwo wobec swojej rodziny, a utrata honoru kosztuje wiele. Zranieniem rodziny jest sytuacja, gdy muzułmanin zostaje chrześcijaninem, ponieważ zmiana wiary w islamie jest niedozwolona. Uszczerbek na dumie i godności rodziny, szczególnie zaś ojca, musi zostać odkupiony. Dopóki „odstępca” nie wykaże żalu i skruchy, nie może powrócić do rodziny. Tego musiał boleśnie doświadczyć także Fawad.

„Twoja decyzja będzie miała konsekwencje“

Od kiedy pokonał swój strach i zdecydował się opowiedzieć o swej nowej wierze, Fawad stał się „czarną owcą” rodziny. Chciał pokazać ojcu, że nowa wiara w Jezusa dokonała w nim wiele pozytywnych zmian. Fawad opowiedział swoją historię Open Doors: „Kiedy szedłem do domu ojca, wiele rzeczy przyszło mi do głowy, co mam mówić, jak się zachować. Ojciec mnie wcześniej dotkliwie pobił, gdy dowiedział się, że chcę kroczyć za Jezusem. Po przekroczeniu progu domu, od razu wiedziałem, że nie chce mnie widzieć, ani ze mną rozmawiać. Życzyłem mu Bożego Pokoju, chciałem pocałować go w rękę, ale bardzo agresywnie zareagował… potem opuścił pomieszczenie. To był dla mnie wielki cios, prosto w moje serce. Także atmosfera z moją matką, siostrami i braćmi była napięta. Byli przeciwko mnie”.

Fawad opowiada dalej: „W końcu, milczenie przerwał mój brat Wakil. Zaczął mnie wyzywać od zdrajców, że wkroczyłem na drogę niewiernych, że chrześcijanie sfałszowali Biblię…, zapytałem go zatem, czy czytał Koran. Przyznał, że tego nie zrobił. Rozmawiałem z nim o grzechu, Bożej Łasce, lecz mi przerywał, twierdząc, że muzułmanie są bezgrzeszni. Spojrzałem po wszystkich i zapytałem, czy rzeczywiście wszyscy tu zgromadzeni są bez grzechu? Nikt nie odpowiedział. Mój brat wskazał za to na ścianę, gdzie wisiały kałasznikow, szable i dwa pistolety. Groźba była poważna. Chciał mnie przestraszyć, ale byłem spokojny. Tym samym, Wakil nie mógł zaprzeczyć, że Jezus odmienił moje życie. Wcześniej nigdy bym tak nie zareagował. Byłem strachliwy. Moja siostra spojrzała na mnie i stwierdziła: Fawad, to co zrobiłeś będzie miało swoje konsekwencje. Wybrałeś, teraz będziesz musiał żyć z tymi konsekwencjami”. Chociaż Fawad wcale nie żałuje swojej decyzji zmiany wiary, cierpi z powodu zerwania kontaktów z rodziną. Znaczna część chrześcijańskich konwertytów mogłaby opowiedzieć podobne historie.

Prośby modlitewne:

W naszych modlitwach wstawiajmy się za chrześcijan z Afganistanu:
• Módlmy się za Fawada i za innych chrześcijan w Afganistanie. Módlmy się o pojednanie między nim a rodziną.
• Módlmy się o siłę dla afgańskich chrześcijan, naszych sióstr i braci w Chrystusie Panu, którzy są skazani na stały ucisk.
• Dziękujmy za niewielką grupkę chrześcijan w Afganistanie. Módlmy się o dalszy wzrost duchowy dla Afgańczyków.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.